Halde Ramazan zammı! Dilimle satılmaya başlandı

Yağıştan zarar gören taze sebze-meyveye ramazan nedeniyle artan talep de eklenince fiyatlar yüzde 20 arttı.

Halde Ramazan zammı! Dilimle satılmaya başlandı
Halde Ramazan zammı! Dilimle satılmaya başlandı
GİRİŞ 08.06.2016 14:08 GÜNCELLEME 08.06.2016 14:13
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tarladaki ürünü don ve bol yağış vurunca ramazan ayında iftar sofrası hazırlayan ailelerin cebinden daha fazla para çıktı. Ürün arzı az, talep yüksek olunca da fiyat zammı kaçınılmaz oldu. Halde uzun kamyon kuyrukları oluştu. En çok meyvenin fiyatının arttığı marketlerde dilimle satış başladı.

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, özellikle İstanbul haline çevre illerden kamyonlarla alıma gelindiğini ve artan talep nedeniyle halde uzun araç kuyrukları oluştuğunu söyledi. "Ramazan nedeniyle bir-iki çeşit ürün almaya gelen 7-8 ürün aldı. Marketler, restoranlar ve oteller iftar yemekleri için tonajları da artırınca talep patlaması yaşandı. Aşırı derecede bir yığılma oldu. Hale gece 02.00'de girebilen bir kamyon ertesi gün 15.00'de çıkabildi" diye konuştu. Seradan tarlaya geçiş sürecinde yağışların etkilediği pek çok şehirden ürün alamadıklarının altını çizen Er, "Arz kısıtlı talep de yüksek olunca fiyatlar yüzde 10-20 arasında zamlandı. Ama bu durumun ramazan ayının ortalarında düzeleceğini düşünüyoruz" dedi.

RAFTA FİYAT ÜÇE KATLADI

Marketler de haldeki fiyat artışlarını zaman kaybetmeden rafa yansıttı. Market raflarında özellikle meyve fiyatları el yakıyor. Farklı büyüklükte 3 ayrı süpermarketin fiyatlarını alıp hal fiyatlarıyla karşılaştırdığımızda bazı ürünlerde 2 kat fiyat farkı dikkat çekti. Örneğin halden 8 liraya çıkan kiraz pek çok markette 13-16 lira arasında satılıyor. Papaz eriğinde ise durum daha vahim. Öyle ki halden 5.50 liraya çıkan papaz eriği bazı marketlerde 15 liraya kadar çıkıyor.

MARKET VE PAZARDA DİLİMLE SATIŞ YAPIYORLAR

Semt pazarlarında ise el yakan fiyatlar kilo ile değil dilim ile satışları tetikledi. Örneğin Beylikdüzü pazarında karpuzun kilosu 3.5-4 lira arasında satılınca almaya gücü yetmeyen vatandaşa dilimle satış başladı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, "Marketlerde artık insanlar ihtiyacı kadarını alıyor. Özellikle Ankara'daki marketlerde bu model hızla yayılıyor. Dolayısıyla tonajlar düştü. Fiyat artışlarını ise ürünü vuran don olayları neden oldu" diye konuştu.

ET FİYATLARI 7-8 LİRA ARTTI

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise ramazan ayını fırsat bilen spekülatörlerin kırmızı et fiyatlarının 7-8 lira yükselmesine neden olduklarını söyledi. Tunç, "Kasaplarda fiyatlar birden yüzde 25 arttı" diye konuştu.

YORUMLAR 2
  • Harun 7 yıl önce Şikayet Et
    Kırmızı et fiyatlarj nedir arkadaş bu nasıl iş ya ?
    Cevapla
  • hal 7 yıl önce Şikayet Et
    devlet hal e el atmali hepsini temizlemeli bi kamu kurumu kurulmali tarim bakanligina bagli bu ne ya uretici de zarar edio halkda yazik
    Cevapla