Gurbetteki vatandaşın tarlası para basacak

Büyükşehire göç edenlerin boş duran tarlaları yeniden ekilecek. Boş tarlalar para basmaya başlayacak.

Gurbetteki vatandaşın tarlası para basacak
Gurbetteki vatandaşın tarlası para basacak
GİRİŞ 31.05.2016 09:30 GÜNCELLEME 31.05.2016 09:32
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Tarımın ihmal edilmesiyle köyden kente göç edenlerin geride bıraktıkları araziler yeniden keşfediliyor. Yıllardır büyük şehirlerde çalışan insanlar zaman içinde köydeki arazilerini unuttu. Vefat edenlerin çocukları ise bu arazileri hiç gidip yerinde görmedi. Bu nedenle binlerce dönümlük tarım arazisi boş halde kaldı. Yüz binlerce dönümlük arazi Anadolu illerinde kullanılmadan duruyor.

Bu durumu tersine çevirmek isteyenler köylüleri bir araya getirerek bu arazileri işleme modelini geliştirdi. Bu kapsamda sadece Erzincan'da 700 bin dönümlük kullanılmayan arazi tespit edildi. 30-40 yıldır tarım yapılmadığı için organik üretime uygun olan hazine değerindeki bu tarlaların kazanılması için de 'gurbetten sılaya dönüş' projesi başladı.

DÖNÜM BAŞINA 50 LİRA KİRA

Kemah Kaymakamlığı, Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi'nin (TARYAT) birlikte yaptığı projede arazi sahipleri tek tek aranarak nerede yaşadığı bulundu. TARYAT Proje Koordinatörü Mustafa Mutu, bu insanları tekrar baba topraklarına getirerek, "Burada böyle bir tarlanız var. Birleşerek tarım yatırımı yapalım" dediklerini söyledi. Şu anda bin 500 dönüm için vekaletler alındı. Erzincan Kemah'ta başlayan proje ile 100 bin meyve ağacı dikimi yapılacak. İlk etapta yılda 40 bin ton ürün elde edilecek ve pazar sorunu olmayan bu üretim ağırlıklı olarak ihraç edilecek. Tarlasını buraya veren kişiler, ilk yıl dönüm başına 50 lira, 3 yıldan sonra ise dönüm başına 100 TL para alacak.

70 BİN HEKTAR ARAZİ BOMBOŞ DURUYOR

Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık yetkilileri, sahipleri büyükşehirde olduğu için 2014 verilerine göre Erzincan'da 70 bin hektar tarım arazisinin kullanılmadığını kaydetti. Yetkililer, uygulanacak bu projenin hem Erzincan hem de bölge için model oluşturacağını vurguladı. Kullanılmayan tarım arazilerinin benzer projelerle meyvecilik sektörünün hizmetine sunulabileceğini belirten uzmanlar, projenin bölgenin kalkınmasında ve istihdam yaratılmasında önemli rol oynayacağını vurguladı. Projeye özel sektör de destek veriyor. Tunay Gıda Başkanı Tuncer Kırtıloğlu, proje kapsamında üretilecek ürünlere alım garantisi verecekleri söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ismail 5 yıl önce Şikayet Et
  kütahyada varmi böyle bir kooperatif?
  Cevapla
 • tahsin 5 yıl önce Şikayet Et
  tarım bitmiş ülkede. kimse çiftçilik yapmak istemiyor.
  Cevapla
 • Orhan 5 yıl önce Şikayet Et
  Yozgat'da ayni durum var. Niye sadece Erzincan ?
  Cevapla
 • Kurt 5 yıl önce Şikayet Et
  Tarım ve sanayi olmadan devşet olmaz.
  Cevapla
 • zeynep 5 yıl önce Şikayet Et
  Basamadik gitti su paralari her gun yeni mujde
  Cevapla
 • ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  Belki yanlis yerde duruyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle