Beklenen haber geldi! Zam değil indirim var

Hasat dönemindeki bolluk nedeniyle Ramazan ayında bakliyat fiyatlarında artış beklenmiyor.

Beklenen haber geldi! Zam değil indirim var
Beklenen haber geldi! Zam değil indirim var
GİRİŞ 24.05.2016 10:40 GÜNCELLEME 24.05.2016 10:40

Bu yıl Ramazan ayı bereketli geçecek. Hasat dönemindeki bolluk nedeniyle bakliyat fiyatlarında artış beklenmiyor. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis “Zam yok, hatta kırmızı mercimekte yüzde 25 indirim var” dedi.

Ramazan ayına sayılı günler kala gözler bakliyat ve hububat fiyatlarına çevrildi. Ramazansofralarının vazgeçilmez yemekleri kuru fasulye ve nohutta fiyat artışları beklenmezken, kırmızı mercimek fiyatlarında yaklaşık yüzde 25 düşüş bekleniyor. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, 6 Haziran’da başlayacak olan Ramazan Ayı öncesi bakliyat fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Reis “Ramazan ayımda fiyatlarda artış yaşanmayacak yeni mahsullerle beraber kırmızı mercimekte en az yüzde 25 düşüş bekliyoruz” dedi.

HASAT DEVAM EDİYOR

Geçen yıl yağışların daha fazla olduğuna dikkat çeken Reis “Ancak bu durum ciddi bir zayiata neden olmadı. Kırmızı ve yeşil mercimekte mayıs sonu hasat yapılacak. Yağışlara bağlı olarak kırmızı mercimekte çok ciddi bir zayiat gözükmüyor.  Buğday da geçen yıl yağmur alamadı. Buğday üretiminde yüzde 5’lik bir azalma ciddi bir kayıp değil. Nohut ile fasulyede hasatlar haziran ve ağustos aylarına kadar devam eder 2015-2016 sezonunda pirinç ve fasulye fiyatlarında düşüş olmuştu” dedi.

RAMAZAN PAKETLERİ SATIŞLARI ARTIRDI

Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) Başkanı Hakkı İsmet Aral da Ramazan ayı içinde bakliyat ve hububat fiyatlarında bir artış beklemediklerini kaydetti. Stoklarda da herhangi bir sıkıntı olmadığını aktaran Aral “Ramazan paketleri önceden alındı. Bu paketler sayesinde satışlarda yüzde 30’lık bir artış sağlandı” diye konuştu. Geçen yıla oranla yağış miktarında az da olsa azalma yaşandığına dikkat çeken Aral “ Bu yıl ürünlerde yüzde 10 artış yaşanmasını bekliyoruz. Geçen yıl 1 milyon 70 bin ton ürün alırken bu yıl 1 milyon 110 bin ton ürün alacağız” dedi.

ZEYTİN FİYATLARI DA ARTMAYACAK

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ise tüketicilerin ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının gözdesi olan zeytine daha kolay ulaşabilmeleri için zam yapmayacaklarını söyledi. Asa, zeytinyağı fiyatlarında da ramazan kampanyası uygulayarak tüketicinin yanında olacaklarını kaydetti. Haziran ayında Marmarabirlik’in satış rakamlarında artış beklediklerini söyleyen Asa “Bütün sofralara zeytinyağı ulaşabilsin diye yağı daha uygun fiyatlarla tüketiciye sunacağız. Nisan-mayıs-haziran aylarında 10 bin tonluk satış rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. İş yılı bazında ilk 5 ayda 147 milyon TL’lik satış rakamına ulaştık. Yılsonunda 350 milyon TL ciroya, 2018 yılında ise 50 bin ton ürün satışı ve 500 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR