Akbil sisteminde yeni dönem

Akbillerin dolumunda yaşanan sıkıntılardan dolayı online akbil sistemi için kampanya başlatıldı

Akbil sisteminde yeni dönem
Akbil sisteminde yeni dönem
GİRİŞ 16.05.2016 15:00 GÜNCELLEME 16.05.2016 15:00

Milyonlarca kişinin kullandığı toplu ulaşımın ödemelerinde kullanılan akbillerin dolumu kimi zaman sorun haline gelebiliyor. Bu sebeple online işlemler sistemi talebiyle bir kampanya başlatıldı.

İstanbul'da her gün milyonlarca kişi toplu ulaşım hatlarını kullanıyor. Bu kullanımlarda ödemeler 'akbil' yoluyla yapılıyor. Ancak akbil yükletmek bir sorun olarak yansıyor. Bunun sebepleri arasında, erken saatlerde açık olmayan akbil dolum noktaları, bozuk makineler kimi zaman ise para birimi (akbil dolum cihazları para üstü vermiyor, yani cihaza 100 TL'lik para verirseniz, 100 TL'lik akbil dolumu yapıyor)  bile sorun olabiliyor.

ONLİNE AKBİL SİSTEMİ İÇİN KAMPANYA

Ancak bu durumun önüne 'online sistem' ile geçileceği görüşünde olanlar bir kampanya düzenledi. Bu kampanyaya göre İETT'den 'online işlemler' adında bir bölüm açılması talep edildi. 

Bu bölümde insan hem banka hesapları hem kredi kartlarıyla yükleme yaparken bir yandan da akbilinde ne kadar kaldığını da görebilecek. Milyonlarca kişiye böylelikle akbil bakiye görüntüleme ve ödeme kolaylığı sağlanmış olacak. Kampanya şu anda 16 bin küsür destekçiye ulaştı.

“İstanbul'da Online Akbil Bakiye Görüntüleme ve Ödeme Kolaylığı Sağlanmasını İstiyoruz” kampanyasının tam metni;

İstanbul'da Akbil dolumu sadece belli başlı büfeler ve makinalardan yapılabiliyor. Sabahları erken saatte çıkan vatandaş, Akbilini dolduracak büfe bulamamakta ve cihazlardan da istediği miktarda yükleme yapamamakta, hiç yok yere fazladan yükleme de yapılabiliyor.

Bunun önüne geçebilmek için İETT'den ONLINE işlemler adında bir bölüm açmasını istiyoruz. İnsanlar buradan hem banka hesabı hem kredi kartlarıyla yükleme yapabilsin, hem de kalan bakiyesini görüntüleyebilsin.

Bunların haricinde kayıp eşyaların kolaylıkla bulunabilmesi adına da, binilen otobüslerin tarih ve saat olarak kayıt altında tutulması da sağlanabilir.

Bu konuyla ilgili İETT'den bir adım beklemekteyiz.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
toplu taşıma
YAZDIR