Telefon dolandırıcıları taktik değiştirdi

Telefon dolandırıcıları, vatandaşların artık kendilerine inanmaması üzerine taktik değiştirdi.

Telefon dolandırıcıları taktik değiştirdi
Telefon dolandırıcıları taktik değiştirdi
GİRİŞ 14.05.2016 12:55 GÜNCELLEME 14.05.2016 16:06
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşları terör, savcı, polis gibi arayan telefondolandırıcılarına mail dolandırıcıları da eklendi. PTT Kargo’nun mail adresinden kargo takip numarasıyla ‘Kargonuz teslim edilememiştir’ başlığıyla mail atan dolandırıcılar, vatandaşların adres bilgilerini güncelleyip kargolarını alabilmeleri için ‘PTT Adres Değişikliği Formu’nu doldurmalarını istiyor.

Kargonun 15 gün içinde alınmaması halinde fazladan her gün için 25 lira tazminat talep edileceğini vurgulayan dolandırıcılar, link vasıtasıyla vatandaşları form doldurmaya zorluyor. Sahte PTT adresine yönlenen linke tıklanması halinde bilgisayara bulaşan virüs, kredi kartı, özel bilgiler gibi pek çok veriyi dolandırıcılara aktarıyor.

Bursa’da kendisine gelen PTT mailini açtığını ifade eden gelen maili açtığını belirten Cüneyt Ok, “Yaptığımız iş gereği PTT ile çalışmalarımız oluyordu. Mail adresimize gelen mailinde kurumdan geldiğini düşünerek açtık ve istenilen linke tıkladık. Daha sonra bilgisayardaki tüm klasörlerimizin belgelerimizin şifrelendiğini fark ettik. Masa üzerindeki bir klasör içerisinde ise bize para yatırmamız gerektiği yazıyor. Şifreledikleri dosyaları açmak için bizden 900 lira istediler. Bir başka arkadaşımızdan ise 2 bin 500 lira istemişler. Oda yatırmış ama dosyalarını açmamışlar. 10 bin lira daha istemişler. Polise şikayet etmiş ama bir sonuç alınamayacağını öğrenmiş” diye konuştu.

Kurumların amblemleri kullanılarak açılan sahte mail adreslerinden gönderilen dosyalardaki virüsler bilgisayarları ele geçirdiğini belirten PTT yetkilileri, PTT tarafından gönderilmiş gibi görünen sahte maillere kimsenin itimat etmemesini istedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
dolandırıcılık
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Cengiz Y 4 yıl önce Şikayet Et
  Sadece baklava çalan küçük çocuklar bulunabiliyor.Dolandırıcılar ne hikmetse sahtekârlığa devam ediyorlar.
  Cevapla
 • sercan s 4 yıl önce Şikayet Et
  baklava çalan çocuk büyümüş desene o zaman
  Cevapla
 • Bir Dost 4 yıl önce Şikayet Et
  Ama tebrik ediyorum PTT nin açılımını doğru yazmışlar (Posta ve Telgraf Teşkilatı). Çoğu insan bunu Posta Telefon Telgraf olarak bilir :)
  Cevapla
 • Faydalı 4 yıl önce Şikayet Et
  yediğiniz yemeğe kadar internetten paylaşmasını biliyorsunuz, sadece gelen mailin adresine bakmak mı aklınıza gelmiyor, gelen her kurumsal mailin hangi adresten gönderildiğine bakın, sonra açın kardeşim....
  Cevapla
 • Faydasız 4 yıl önce Şikayet Et
  Sayın çok bilmiş yorumcu kardeş istediğin adresten mail atabilirim fbi.gov ptt.gov.tr fark etmez. İnsanları yanıltıyorsun. Mail adresine de aldanmayın ekli dosyaları indirmeyin o kadar.
  Cevapla
 • mehmet 4 yıl önce Şikayet Et
  adam açık açık hesap no veriyorsa devletin kolayca bulabilmesi lazım. bekliyecekler Bi kaç yıl ancak Bi kaç ünlü mağdur olunca işin üzerine gidecekler
  Cevapla
 • urfalı 4 yıl önce Şikayet Et
  devlet nerede
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle