Akaryakıt kaçakçılığına büyük darbe!

AKİS ile Türkiye genelinde akaryakıt istasyonlarında yapılan analizlerde akaryakıt kaçakçılığının bitme noktasına geldiği açıklandı.

Akaryakıt kaçakçılığına büyük darbe!
Akaryakıt kaçakçılığına büyük darbe!
GİRİŞ 14.05.2016 12:30 GÜNCELLEME 14.05.2016 14:59

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) yürüttüğü Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi (AKİS) ile Türkiye genelinde akaryakıt kaçakçılığının bitme noktasına geldiği ve akaryakıt istasyonlarından alınan örneklerin düzenlemelere uygun çıktığı belirtildi.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, kurum, piyasaya arz edilen akaryakıtın kalitesine yönelik risklerin ve bunlara ilişkin önlemlerin belirlenebilmesi amacıyla, akaryakıtın dönemsel gelişmelerle coğrafi dağılımının izlenmesi, derlenmesi, yorumlanması ve raporlanması, ilgililerin seçilen yükümlüklere uyumunun kontrol edilmesi, aykırılık tespiti halinde sorumlular hakkında gerekli işlemlerin başlatılması faaliyetleri çerçevesinde AKİS'i kurdu.

AKİS çerçevesinde, 2015'te yaz ve kış dönemleri olmak üzere iki farklı zaman diliminde örnekleme, numune alma ve analiz işlemleri yapıldı. 2014'e ait iller bazında yurt içi akaryakıt satış bildirimleri esas alınarak her bir ilden alınması gerekli numune sayısı ve numune alınacak istasyonlar, istasyon otomasyon sisteminde yer alan bayilik lisansı sahipleri arasından bilgisayar programı aracılığıyla basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlendi.

2015 AKİS uygulaması kapsamında, örneklemede çıkan istasyonlardan 376 adet motorin ve 339 adet kurşunsuz benzin 95 oktan numunesi alınarak, EPDK'ya akredite laboratuvarlarda analiz edildi. Analiz sonucunda numunelerinin tamamının ulusal marker referans cihaz ölçümü sonucu geçerli çıktı.

Motorin numunelerinin yüzde 98,67'si ve kurşunsuz benzin 95 oktan numunelerinin ise yüzde 100’ü teknik düzenlemelere uygun çıktı.

Teknik düzenlemelere aykırı motorin numuneleri Ankara, Karaman, Konya, Muş ve Yalova illerinden alındı. Ankara, Karaman ve Konya’dan alınan numunelerin "damıtma" parametresi, Yalova’dan alınan numunenin "su" parametresi ve Muş’tan alınan numunenin "soğuk filtre tıkanma noktası" parametresi teknik düzenlemelere aykırı çıktı.

'Neresi ucuzsa oradan alın'

Açıklamada görüşlerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Bugün Türkiye'de 12 bin 907 akaryakıt istasyonu var ve hepsi lisanslı. Akaryakıt istasyonlarından hangisi bir kuruş veya iki kuruş daha ucuz satıyorsa oradan akaryakıt alınmasını tavsiye ediyoruz. Biz de yerleşmiş bir söz vardır 'pahalıdır vardır hikmeti ucuzdur vardır illeti' şeklinde. Vatandaşlarımız bu sözü akaryakıt alırken kesinlikle düşünmesinler, çünkü EPDK olarak akaryakıtın güvenliğinden sorumluyuz ve sıkı takipteyiz. Biz bunu iddia ile söylüyoruz kalite açısından hiçbir fark, hiçbir sorun yok.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, AKİS ile ortaya çıkan tablonun gurur verici olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu sonuç büyük bir emek ve mücadelenin sonucudur. Bu başarıda emeği geçen Türkiye Cumhuriyetinin tüm kurum ve kuruluşlarına, Başbakanlığımıza, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza, protokolcü kuruluşlara teşekkür ederiz. Artık kaçakçılık akaryakıt sektörünün gündeminden çıkmıştır."

AKİS ilgili ayrıntılı bilgiler, EPDK internet sitesinde yayımlanacak "2015 Yılı Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi (AKİS) Raporu"nda yer alacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR