"Bu uygulama hayvancılığın sonu olur"

TZD Başkanı Yetkin, et fiyatları için gündeme gelen sıfır gümrükleme gibi geçici önlemlerin hayvancılığın ölüm fermanı olacağını söyledi.

"Bu uygulama hayvancılığın sonu olur"
"Bu uygulama hayvancılığın sonu olur"
GİRİŞ 30.04.2016 13:58 GÜNCELLEME 30.04.2016 13:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

TZD Genel Başkanı Yetkin "Et fiyatlarının düşürülmesi bir günde gerçekleşebilecek bir olay değildir. Sıfır gümrükle et ithalatı gibi geçici önlemler hayvancılığımızın ölüm fermanı olacaktır" dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, et fiyatlarının düşürülmesinin bir günde gerçekleştirilemeyeceğini belirterek, bu sorunun çözümü için piyasanın kamu kurumları aracılığıyla güçlü bir biçimde denetlenmesinden başka çare olmadığını bildirdi. 

Yetkin, yazılı açıklamasında, Türkiye'de et fiyatlarının yüksekliğinin gündemden düşmediğine dikkati çekerek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve hükümetin bu konuda çeşitli çalışmalar yaptığını, son olarak ette tavan fiyat uygulaması, sınırlı ithalat ve yemde KDV indirimi gibi önlemler alındığını ancak et fiyatlarında beklenen düşüşün olmadığını kaydetti.

Bu durumda akla ilk gelen çözümün sıfır gümrükle yurt dışından sübvansiyonlu et ithali olduğunu belirten Yetkin, "İthalat Et ve Süt Kurumu (ESK) aracılığıyla belli ölçüler içinde yapılıyor. ESK'nın üretim kapasitesi yetersiz olduğu için ithal et piyasanın düzenlenmesi amacıyla piyasaya veriliyor. Et ithalatçıları ithalatın tamamen serbest bırakılması için ısrar ediyor. Bu durumda et fiyatları bir süreliğine düşebilir ama geçmişte de örneği görüldüğü gibi maliyetlerin satış fiyatını karşılamaması nedeniyle üretici elindeki hayvanları kesime gönderir. Ardından fiyatlar eski haline döner. Çünkü içeride üretim kalmayınca et fiyatlarını küçük bir ithalatçı lobi belirler. Bu arada üretici iflas eder, tüketici zarar görür, aracı kesim bu işten karlı çıkar. Bu nedenlerle Bakanlık şu anda ithalatın gümrük vergileri düşürülerek serbest bırakılmasına karşı çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Et üretiminin ve hayvancılığa verilen teşviklerin artırılması gerektiğini vurgulayan Yetkin, 1 kilogram et için ödenen paranın yüzde 65'inin yem maliyeti olduğunu ifade etti.

Et fiyatlarının düşürülmesinin bir günde gerçekleşebilecek bir olay olmadığına işaret eden Yetkin, "Tek başına alınabilecek bir önlem yetersiz kalacak ve sonuçta kaynak kaybından başka bir işe yaramayacak. Sıfır gümrükle et ithalatı gibi geçici önlemler ise hayvancılığımızın ölüm fermanı olacaktır. Bu sorunun çözümü için piyasanın kamu kurumları aracılığıyla güçlü bir biçimde denetlenmesinden başka çare yoktur" ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ibrahim yetkin
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • İsmail 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede hayvancılık yok zaten köylerde yetiştirilen üç beş hayvan var onlarıda kurban bayramında müslüman ları kandırmak için yüksek fiyata satmayı bekleyen insanlar var 70 milyon kişi pahalı et yiyeceğine bırakın üretici denilen yada köylü denilen üç beş kişi aç öleceksede ölsün bence bir mahsuru yok
  Cevapla
 • Turan 4 yıl önce Şikayet Et
  Turkiyede et ithalati son derece yanlistir. Fiyatlari denetlersiniz. Firsatcilara izin vermezsiniz. Olur biter bu kadar basit. Ulkemizde hayvancilik gelismisken nasil et ithal edilir. Bu nasil bir hata.
  Cevapla
 • Batuhan 4 yıl önce Şikayet Et
  Tek basina iktidara getirdik ama daha et fiyatlarinda bile iyilesme yok
  Cevapla