Memurların maaşı mayıs ayında düşecek

3 bin lira maaş alan memur, vergi diliminin bir üst seviyeye geçmesi gerekçesiyle mayıs ayında 60 lira daha az para alacak.

Memurların maaşı mayıs ayında düşecek
Memurların maaşı mayıs ayında düşecek
GİRİŞ 20.04.2016 12:49 GÜNCELLEME 20.04.2016 12:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Milyonlarca memur mayıs ayında bir üst gelir vergisi dilimine geçeceği için maaşları da azalacak. Ortalama 3 bin TL ücret alan bir memur önümüzdeki ay yüzde 15'lik gelir vergisi diliminden yüzde 20'lik dilime geçecek. Bu nedenle de 9/1'indeki bir memur mayısta 60 TL, aynı derece kademedeki bir öğretmen 57 TL, 8/1'indeki bir polis memuru ise 58 TL daha az maaş alacak.

ZAMLAR GERİ ALINIYOR
 
Gelir vergisi diliminin artacak olmasını değerlendiren Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, memura her yıl ocak ve temmuzda verilen zamların bu şekilde geri alındığını ifade etti. Kızılkaya, "Mayıs ayında memurlar temmuzda alacağı zammı peşin peşin devlete vergi diye ödeyecek. Bunun önüne geçilebilmesi için gelir vergisi ya sabit tutulmalı ya da gelir vergisi üst dilimine geçişi sağlayan miktar yukarı çekilmelidir" dedi.
 
HERKES ETKİLENECEK
 
Her yıl ocak ayında maaşlarından yüzde 15 oranında gelir vergisi kesilen devlet memurlarının tamamı maaş durumlarına göre yılın ilerleyen aylarında yüzde 20'lik gelir vergisi dilimine giriyorlar.
 

YORUMLAR 6
 • Abdullah 6 yıl önce Şikayet Et
  Ya artık Allah rızası için maaşımızı ne olur sabit alalım. 3 kuruş zam veriyorlar yıl sonuna maaşımız kesile kesile kuşa dönüyor. Sedikalardan, hükümetten isteğimiz memurdan kesilen %15 gelir vergisini sabit tutmaları.
  Cevapla
 • serhat 6 yıl önce Şikayet Et
  of paraya bak benim vergiler adamların keyfine gidiyor kaldırın kadroyu herkes eşit olsun
  Cevapla
 • mesut 6 yıl önce Şikayet Et
  3000 tl maaş alanlar ağustos veya eylül ayında kesintiyi maaşlarda görür.
  Cevapla
 • asim 6 yıl önce Şikayet Et
  isçiler yillardir bu kesintiden haksiz vergiden magdur medya sagir dilsiz sira memura gelince olay oluyor yaziklar olsun
  Cevapla
 • adalet? 6 yıl önce Şikayet Et
  maaşı hangi akla kesiyorlar? dilim milim fasa fiso. bir babayiğit devleti mahkemeye versin tüm kesintileri geri alalım..........
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle