Bir düşüp bir çıkan akaryakıt fiyatlarına açıklama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yılmaz, sürekli inip çıkan akaryakıt fiyatlarına dair konuştu.

Bir düşüp bir çıkan akaryakıt fiyatlarına açıklama
Bir düşüp bir çıkan akaryakıt fiyatlarına açıklama
GİRİŞ 09.03.2016 15:32 GÜNCELLEME 09.03.2016 16:14
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Doğalgaz indiriminde kesin rakam söylemenin doğru olmayacağını söyleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda ciddi bir çalışma olduğunu söyledi.

EPDK Başkanı Yılmaz, Türkiye Enerji Vakfı (TENVA) tarafından Ankara'da düzenlenen Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerinde Risk Yönetimi Çalıştayı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın doğalgaz fiyatlarındaki indirim açıklamasını değerlendiren Yılmaz, "Sayın Bakanımız indirimle ilgili zaten önümüzdeki aylarda olacak demişti. Bu açıklamasının ardından da henüz 1 ay geçmedi. Bununla alakalı Bakanlıkta ciddi bir çalışma var" diye konuştu.

'Tüketicilere yansıtacağız'

Bakan Albayrak'ın en hassas olduğu konulardan birinin bu olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bir de BOTAŞ'ın eskiden beri gelen yükleri var. Gözardı etmek mümkün değil. Bununla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın talimatıyla ciddi bir şekilde çalışılmakta. Bizim de çalışmalarımız eş güdümlü bir şekilde devam etmekte ancak tüketicilerimiz şundan emin olsunlar; bu husustaki her türlü iyileşmeyi Bakanlığımızla birlikte, el birliğiyle tüketicilere yansıtacağız." 

İndirimle ilgili kesin bir rakam vermenin şu an zor olduğunu dile getiren Yılmaz, "İran'la belli aşamalara gelen ancak devam eden bir tahkim süreci var. Rusya ile fiyat üstünde birtakım görüşmeler devam ediyor. Neticede bunlardan müteşekkil oluşacak bir fiyat hakkında netleşmeden kesin bir rakam söylemek doğru olmaz" ifadelerini kullandı.

Bir düşen bir çıkan akaryakıt fiyatlarına açıklama

Akaryakıt fiyatlarındaki son 10 günlük artış ve düşüş grafiğine de değinen Yılmaz, "Merdiven gibi oldu ama piyasanın dinamiği böyle. Böyle olması doğal ve olması da lazım. Biz böyle olmasından mutluyuz" değerlendirmesinde bulundu.

Kendisinin de her gün ilk baktığı göstergelerden birinin akaryakıt fiyatlarındaki son durum olduğunu anlatan Yılmaz, "Piyasanın böyle olması, dinamik olmasından kaynaklanıyor. Ucuzlayan maliyetin, yani maliyet esaslı bir fiyat politikası öngördüğümüz için sektöre, ürün ucuzladığı gün tüketiciye yansıtılıyor. Dolayısıyla, uluslararası piyasada özellikle ham petrolden de ayrı olarak, işlenmiş ürünlerin bir fiyatı var. Bu bütün dünyada belli, o fiyatlara göre Türkiye'deki dağıtım şirketlerimiz rafinerilerimiz pozisyon almakta. Bu yüzden fiyat bir gün inip, bir gün çıkabiliyor" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
benzin
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Vtndş 4 yıl önce Şikayet Et
  Petrol indiğinde kaplumbağa hızıyla 3/5 kurş. İndirim... Petrol hafifçe yükseldiğindede jet hızıyla 10/ 15 kuruş zam geliyor...adeta milletle dalga geçiyorlar.. Dün ve bugün olduğu gibi Zam üstüne zam...
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  mutlu olursun tabi kesin seninde akar yakıt istasyonun vardır.
  Cevapla
 • kem 4 yıl önce Şikayet Et
  eee ihracat yabancı yatırımcı turizm vs tüm gelirler ortalama yüzde 40 düştü..ekonomi gemisinin 2016da batmaması için zam yağmurundan başka çözüm yok
  Cevapla
 • harun 4 yıl önce Şikayet Et
  yazın yanmazken indirin, kışın yanacağı zaman pahalandırın.
  Cevapla