İstanbul'u uçuracak Çin projesi!

THY Genel Müdürü Temel Kotil, 2018 ve 2030 perspektifinde 200 uçak daha alarak kapasitelerini 503'e çıkaracaklarını söyledi.

İstanbul'u uçuracak Çin projesi!
İstanbul'u uçuracak Çin projesi!
GİRİŞ 29.02.2016 09:25 GÜNCELLEME 29.02.2016 22:26
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Avrupa’nın en çok koltuk uçuran havayolu şirketi THY yeni projesi ile çok konuşulacak. Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, THY Genel Müdürü Temel Kotil ile THY'nin çılgın projelerini konuştu.

İşte Kotil'in anlattıklarından önemli bölümler:

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

Şimdi 2018’de dünyanın en büyük havalimanı İstanbul’da devreye giriyor. Burada çok önemli bir faktör var. O da Çin faktörüdür.

-Çin geçenlerde Airbus 330’un Çin’de üretim hattını aldı. Bu şu demek: Önümüzdeki dönemde Çin dış hat uçuşlara açılıyor. Bugüne kadar uçuşlarının yüzde 80’i iç hatlarda olan Çin’in uluslararası sahaya çıkması muazzam bir etki yaratacak. Avrupa uçuşları için en kârlı yol, İstanbul aktarmalı olacaktır. Bu da Asya yolcu kapasitesinin Çin’le İstanbul’a yönelmesi demektir. Bizim Avrupa‘ya yaptığımız yatırım dünyanın en büyük havalimanı İstanbul, Çin’in devreye girmesiyle uçacaktır...

200 UÇAK DAHA ALIYORUZ

Temel Kotil, “2018 ve 2030 perspektifinde THY’nin 200 uçak daha alarak kapasitesini 503’e çıkaracağını” da söylüyor. Ve devam ediyor: “Eğer 500 uçağımızı da İstanbul’daki yeni havalimanına toplasak bu, dünyanın en büyük operasyonu olur. Havaalanı büyüdükçe THY de yolcunun istediği saatlerde uçabilme özgürlüğüne kavuşacak. Bu da rakiplerimize karşı çok büyük bir avantajdır.” Türkiye’nin üzerine kara bulutlar serpilmeye çalışıldığı bugünlerde...

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • oguzlar 4 yıl önce Şikayet Et
  ecüclerden almayın
  Cevapla
 • Sadık PARALELSAVAR 4 yıl önce Şikayet Et
  200 uçak yetmez, daha çok alalım. 3. Havalimanında daha çok yer olacak. THY büyüme planlarını yeniden gözden geçirmeli ve şimdi koydukları hedefleri %50 daha büyütmeli. Güçlü Türkiye Güçlü Gelecek bizim. Hadi Türkiyem Canım Vatanım.
  Cevapla
 • hyr 4 yıl önce Şikayet Et
  çin rusyanın kankası. can düşmanımız.
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  isin ucunda ticaret var sununla dusman bununla dusman diye yasarsan bir adim ileri gimezsin
  Cevapla
 • frk 4 yıl önce Şikayet Et
  adam cin ucagi alacagiz demiyor. kaldiki turkiye kendi ucagini zaten yapiyor. trj ucaklari 2018 de piyasada olacak
  Cevapla
 • gerçek 4 yıl önce Şikayet Et
  uçak alacağınıza uçak üretmek için fabrika kursanız daha iyi olur. uçak üretmek artık zor bir teknoloji değil. ama yatırım yapmak gerekir. devlet eliyle fabrika kurulup özel sektör zihniyetiyle üretim yapılsa mükemmel olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle