Çok yüksek hızlı trenin yenileri geldi

Türkiye'nin Alman Siemens'ten sipariş ettiği çok yüksek hızlı trenin ikincisi geldi.

Çok yüksek hızlı trenin yenileri geldi
Çok yüksek hızlı trenin yenileri geldi
GİRİŞ 16.02.2016 11:42 GÜNCELLEME 16.02.2016 17:35
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

TCDD Genel Müdürlüğünce Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul ve İstanbul-Konya hatları ile yapımı devam eden Ankara-Sivas, Ankara-İzmir YHT hatları ile Konya-Karaman ve Bursa-Bilecik hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere 31 Mayıs 2013 tarihli sözleşmeyle Alman Siemens firmasına 7 adet çok yüksek hızlı tren sipariş edildi. Yolcu taleplerini karşılamak amacıyla TCDD tarafından temin edilen HT 80000 serisi Velaro D tipi tren seti, 23 Mayıs 2015 itibarıyla Ankara-Konya YHT hattında sefere başladı.

Siemens firmasına yaptırılan yeni çok yüksek hızlı tren setlerinden ikincisi de teslim edildi.

Saatte 300 km/s

Dünyadaki örnekleri içinde en üst standartlara sahip söz konusu tren setleri, konfor, güvenlik donanımları, seyahat ve araç özellikleri bakımından mevcut en iyi araçlar arasında yer alıyor. Söz konusu tren setlerinin, diğer tren setlerinden en önemli farkı, çok yüksek hızlı tren seti grubuna girmeleri ve saatte 300 kilometre işletme hızına ulaşmaları olarak gösteriliyor. Diğer yüksek hızlı tren setleri ise saatte 250 kilometre hıza çıkabiliyor.

Geriye kalan 5 adet çok yüksek hızlı tren setinin ise ekim sonuna kadar TCDD'ye teslim edilmesi planlanıyor.

519 yolcu kapasiteli

Çok yüksek hızlı tren setlerinde 45'i birinci sınıf, her biri 4 yolcu kapasiteli toplam 3 adet business class kompartımanı (12 koltuk), 424'ü ekonomi sınıf, 36 kişilik oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri olmak üzere toplam 519 yolcu kapasitesi bulunuyor.

Yeni tren setlerinde, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler, yolcu eğlence sistemleri (1. sınıfta koltuk arkaları ekranlar ve business class kompartımanlarda kolçak tipi ekranlar, kesintisiz internet erişimi, canlı TV yayınları), güvenlik sistemleri ve engelli yolculara yönelik alanlarda personelle iletişim sağlanması için dahili telefonlar yer alıyor.

İleri teknoloji ürünü tren setleri, mevcut YHT setlerinde olduğu gibi yüksek güvenlik sistemleriyle donatılıyor. Ayrıca yolcu eğlence sistemiyle dünyadaki tüm YHT setleri arasında en kapsamlı olarak öne çıkıyor.

Trenlerin rengi turkuaz

Setlerin renkleriyle ilgili TCDD web sayfasındaki anket sonucunda 8 farklı renk arasından turkuaz seçilerek buna uygun olarak üretim yapılmıştı.

Güvenlik konusunda iddialı olunan yeni tren setleri, araç güvenliği ve tren kontrol sistemi olmak üzere kapsamlı emniyet ve güvenlik sistemlerine sahip. Araçta seyir güvenliğini etkileyecek herhangi bir olumsuzluk anında gerekli tedbirler sistem tarafından otomatik alınıyor.

Velaro D serisi olan çok yüksek hızlı tren seti (HT 80000 serisi), Almanya demiryolu işletmecisi DB için üretilen, çoklu sistemlerle donatılan, Fransa, Belçika ile İngiltere’de işletilebilir bir tren seti ve hazır halde Türkiye’ye gönderildi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Muhammed 4 yıl önce Şikayet Et
  Niye biz yapmıyoruz, niye PKK nin finansmanı olan Alman'lardan alıyoruz...!!!
  Cevapla
 • İthal Ülke 4 yıl önce Şikayet Et
  hicaz demiryollarından beri almanlardan ithal ediyoruz ayıptır günahtır, shengen derdine düşmüşüz...
  Cevapla
 • Misafir Yorumcu 4 yıl önce Şikayet Et
  Eskiden bu tren,bu hız, bu süre de yoktu? Adamlar İstanbul Ankara arasını 1,5 saat 90 dakikaya indirmeye çalışıyorlar, unutmayalım bizler çok uzun yıllar sigara kokan,ter kokan, ayakkabısını çıkarıp çoraplarının kokusunu yayanlarla az yolculuk yapmadık mı? sıkı sıkı oturak aralarında ayaklarımızı az toplamadık mı? Biraz sabırlı olmalıyız sevgili kardeşim. Eleştirmek kolay ama birazda maziye bakmak lazım, ne zorluklarla bize çile çektirdiler beceriksiz hükümetler, adamlar emeklinin maaşını veremezken bugün yüksek hızlı trenlerin eriştiği hızını,hedefine dakika cinsinden niçin geç kaldığını sorgular hale geldik,bugünlere de şükür,şükür,şükür. ALLAH a hamd olsun...
  Cevapla
 • haklisin 4 yıl önce Şikayet Et
  haklisin kardesim sana katiliyorum. zamaninda at üstünde günlerce gidiyorduk o yollarda.
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  biz hala yapamıyor muyuz....
  Cevapla
 • kara kemal 4 yıl önce Şikayet Et
  büyük hizmet. ancak ankara istanbul 3 saat kırk dakikadan 4 saat 10 dakikaya çıktı. problem nedir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle