ASKON'dan deflasyon ve varlık balonu uyarısı

Anadolu Aslanları ve İşadamları tarafından organze edilen “Kaos Ortamında Ekonomiyi Okumak” konulu konferansta ekonomi gündemi ele alındı.

ASKON'dan deflasyon ve varlık balonu uyarısı
ASKON'dan deflasyon ve varlık balonu uyarısı
GİRİŞ 09.02.2016 16:36 GÜNCELLEME 09.02.2016 16:36

Anadolu Aslanları ve İşadamları Derneği tarafından organze edilen “Kaos Ortamında Ekonomiyi Okumak” konulu konferansta konuşan Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Dünya ekonomisinin ülkemizi etkilediğini belirterek, Uluslararası çapta   deflasyon uyarısında bulunarak riskli alanlara yatırımların arttığını ve Dünya ekonomisinde varlık balonu oluştuğunu söyledi.

Dünya Ekonomisinde Varlık Balonu Oluşuyor

ASKON toplantısında konuşan Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değindi. Aslanoğlu bu konuda şunları ifade etti.

Büyük oranda Dünya ekonomisi bizi etkiliyor. Petrol, altın fiyatları ve döviz. Şu anda Dünya ekonomisinde yavaşlama, Çin’deki gelişmeler eksi enflasyon, eksi faizler, Merkez Bankaları bunlar çokça önplana çıkıyor.

2008 yılında kriz AB ve Japonya’yı ABD’ye kıyasla daha çok etkiledi. Çin %10 büyüme potasından %6 gibi bir rakama düştü. Bu işsizliğe etki edecek düzeyde bir durum. Türkiye’de ise durum farklı; özellikle 2008 krizinden sonra iç talepte büyüme devam etti. %4 potasında seyrediyor. 2008 yılındaki krizden sonra para ve maliye politikaları sayesinde büyüme başladı. 2015 yılında enflasyonun artması gerekirken bu böyle olmadı. Önümüzdeki dönemi de etkileyecek karşılıksız para basmak ve bol düşük faizle deflasyon oluştu. Ama eksi enflasyon olunca talep düşüyor, stoklar kısılıyor ve işsizlik artıyor. Eksi enflasyon (deflasyon) olan ülkelerde riskli alanlara yatırım artıyor. Dolayısıyla dünya ekonominde varlık balonu oluşuyor. Dünyadaki faizler sıfır ya da eksiye geldiğinde olası hızlı faiz artışında bankaları batırabilecek kadar ciddi bir kriz oluşabiliyor.

Enflasyon, Dolar ve İşsizlik Problem Olmaya Devam Edecek

Aslanoğlu’na toplantıda ayrıca, enflasyonu yüzde 7,5 larda seyreden bir ülkeyiz. 7 ya da 6’ya inmesi çok zor gözüküyor. 12 ay sonra dolar 3,23 lerde gözüküyor. Ne yazıkki ekonomimiz yüzde 4 seviyelerinde büyüme gerçekleştirebilecek ama işsizlik problem olmaktan çıkmayacak öngörüsünde bulundu.

Konferans sonrası ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, Prof.Dr. Erhan Aslanoğlu’na üzerinde hat yazısı ile ile elif bulunan bir tablo hediye etti.

YAZDIR