Yüzbinlerce taşeron işçisi için takvim belli oldu

Yüzbinlerce işçinin merakla beklediği taşeron işçilik konusunda takvim belli oldu. Yasal düzenleme 21 Mart'a kadar Meclis'te olacak.

Yüzbinlerce taşeron işçisi için takvim belli oldu
Yüzbinlerce taşeron işçisi için takvim belli oldu
GİRİŞ 31.01.2016 13:07 GÜNCELLEME 31.01.2016 13:11
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Türkiye'de yüzbinlerce işçinin beklediği taşeron işçilik için takvim belli oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi amacıyla hazırlanmakta olan yasal düzenlemenin 21 Mart’a kadar Meclis Genel Kurulu’na getirileceğinin açıklanması sonrasında, taşeron işçileri heyecanla beklemeye başladı. Şimdi en çok merak edilen soru, kimlerin kadroya geçirileceği.

Milliyet yazarı Prof. Dr. Cem Kılıç, taşeron işçilerle ilgili önemli detayları kaleme aldı.

İşte Kılıç'ın yazısı:

"Taşeron işçilerin hangi işlerde çalışabileceğinin tespit edilebilmesi için öncelikle Bakanlar Kurulu’nun kamuda ihale ile hizmet alınabilecek yardımcı işleri belirlemesi gerekiyor. Söz konusu liste belirlendikten sonra listede yer alan işler dışında kamuda ihaleyle hizmet alımı yapılamayacak.

Mevzuat uyarınca, kamu veya özel sektör fark etmeksizin yalnızca ‘yardımcı işler’ ve ‘teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde’ taşeron işçi çalıştırılabiliyor. Bunun dışında, bir işveren asıl işin bir bölümünü veya tamamını taşerona veremez. Ancak ne yazık ki, geçtiğimiz dönemlerde kamuda taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde de taşeron işçi çalıştırılmasıyla karşı karşıya kalınmıştı.

120 bin taşeron işçi

Bakanlar Kurulu tarafından yardımcı işler listesi hazırlanması sonrasında, halihazırda bu listede yer alan işlerde çalıştırılmakta olan taşeron işçilere kadro yolu açılacak. Örneğin, eğer Bakanlar Kurulu kamu hastanelerinde röntgen çekiminin yardımcı iş olmadığına karar verecek olursa, bu işte istihdam edilen taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinin önündeki engel kalkmış olacak. Diğer taraftan, yardımcı işler listesinde yer almayan işlerde çalışan taşeron işçiler için kadro imkanı söz konusu değil. Mevcut durumda, kamuda çalışan taşeron işçi sayısının yaklaşık 800 bin civarında olduğu öngörülüyor. Listeden sonra 90 ila 120 bin taşeron işçinin kadroya geçirilmesi söz konusu olabilir.

Hangi işler listeye girecek?

Bakanlar Kurulu’nun hangi işlerin yardımcı işler içinde olacağını ortaya koyarken oldukça hassas davranması gerekiyor. Listenin geniş tutulması çok sayıda taşeron işçinin kamuda kadro hakkını elde edememesi anlamına gelecek.

Bir başka husus da kamuda taşeron işçi kullanımının önüne geçilmesi. Amacından uzaklaşması ve köleliğe varan uygulamalara konu olması nedeniyle iş piyasasının önemli bir sorunu haline gelen taşeron işçilik, bu şekilde kalıcı olarak çözülebilir.

Kamu kurumlarının nitelikleri gereği asıl işleri ve yardımcı işleri farklılaşabilir. Tek bir liste yerine kamu kurumları özelinde farklı listelerin hazırlanması söz konusu olabilir. Yardımcı iş olarak belirlenmesi çok yüksek ihtimal olan temizlik ve güvenlik işleri, taşeron işçiler tarafından yürütülmeye devam edilecek. Dolayısıyla, kamuda güvenlik ve temizlik işlerini yapanların kadroya geçirilme ihtimali düşük. Ancak Bakanlar Kurulu taşeron kullanımını sınırlandırmak isterse, temizlik ve güvenlik işleri de asıl iş olarak değerlendirilebilir.

Kamunun işçisi olması gerekiyor

İş Kanunu’nda, taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmiş olması durumu ‘muvazaa’ olarak değerlendiriliyor ve muvazaalı kurulmuş bir asıl işveren  alt işveren ilişkisinin sonucu olarak taşeron işçinin en başından beri asıl işverenin işçisi olduğu sonucuna varılıyor. Bu açıdan, özel sektörde bir işi taşerona vermiş olan işveren, bu ilişkide muvazaa söz konusu olması durumunda taşeron işçilerine en başından itibaren kendi işçisi gibi davranarak, kendi işçilerine ücret, sosyal yardım, izin gibi konularda hangi hakları veriyorsa taşeron işçisine de aynı hakları vermek zorunda kalıyor. Kamuda muvazaalı kurulmuş bir alt işveren ilişkisinin söz konusu olması durumunda da aynı yaptırım geçerli olduğundan, kamu sektöründe taşerona verilemeyecek bir işte çalıştırılan taşeron işçilerinin baştan itibaren kamunun işçisi olması gerekiyor. İşte, kamuda taşeron işçilerine kadro hakkının doğmasının arkasındaki hukuki gerekçe de bu.

Teknoloji uzmanlık da taşerona bağlanacak

Yardımcı işler dışında teknolojik uzmanlık gerektiren işlerde de taşeron işçi çalıştırılması söz konusu. Bunun için taşerona verilecek işin asıl işveren açısından teknolojik uzmanlık gerektiren bir iş olması gerekiyor. Kamuda bu gerekçe ile taşeron işçi çalıştırılmaya devam edilebilecek ancak bu konuda ihaleye çıkarken onay alınması gerekecek.

Bu sebeple, teknolojik uzmanlık gerektirme konusunda yalnızca kamu kurumunun görüşü yeterli olmayacak. Teknolojik uzmanlık nedeniyle taşeron işçi çalıştıracak kamu kurumunun niteliğine göre Maliye Bakanlığı’nın veya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın onayı alınacak."

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • taşeron 5 yıl önce Şikayet Et
  taşerona kadro verilecekti. Hükümeti karalamak için 5 yıl çalışma şartı aranacakmış diye dedikodular yapılıyor. bir taşeron işçi 5 yıl aynı yerde çalışmışsa kadroya alınacakmış bu haber doğrumu?inşallah doğru değildir.
  Cevapla
 • mehmet 5 yıl önce Şikayet Et
  4-C Yılan hikayesine döndü.Yeter bu kadar maduriyet.2015 Toplu iş sözleşmesini bari yerine getirin.Bizi bitirdi 4-c
  Cevapla
 • Hacı 5 yıl önce Şikayet Et
  Bazı arkadaşların dediği gibi hastanelerdeki veri giriş elemanları kesinlikle asıl işi yapıyor. Tıbbi sekreter nedir? Asıl iştir. Veri giriş elemanları da tıbbi sekreterin işlerini yapıyor.
  Cevapla
 • Safa 5 yıl önce Şikayet Et
  Buyuksehir belediyelerinde taseron olarak calisan gassal(ölü yıkayıcı) larinda yaptigi iş asli iş midir?
  Cevapla
 • Sedat G 5 yıl önce Şikayet Et
  Havalimanında çalışan özel güvenlik görevlileri olarak kadro istiyoruz. Her gün testten geçiyoruz, her hafta kurs alıyoruz her ay sınavà tâbi tutuluyoruz , yok bomba patlayacak yok silah geçecek , Esrar geçecek eroin geçecek vs vs. terör örgütleri eylem yapacak , yani örnekler çok canımız Allaha emanet çalışıyoruz. Lakin işimizide layıkıyla yapıyoruz, 6 ayda bir kıyafet geliyor 2 gömlek 1 pantolon ayakkabı soruyorum 2 gömlek 1 pantolon la 6 ay haftanın 6 günü giymek şartı ile bu kıyafetler kaç günde yıpranır.Saygılarımla
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle