Bakan'dan taşeron işçileri sevindirecek açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili düzenlemeyi 21 Mart'tan önce Meclise sevk etmiş olacaklarını söyledi.

Bakan'dan taşeron işçileri sevindirecek açıklama
Bakan'dan taşeron işçileri sevindirecek açıklama
GİRİŞ 29.01.2016 09:44 GÜNCELLEME 29.01.2016 10:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk olan Maliye Bakanı Naci Ağbal 2016 yılı bütçesi, Milli Piyango'nun özelleştirilmesi ve asgari ücret ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili ''Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi 21 Mart'tan önce Meclise sevk etmiş oluruz." dedi.

Ağbal'ın açıklamaları şöyle;

Sosyal yardımlara ayrılan kaynak 43 milyar liraya ulaştı. Güvenlik operaasyonları için her türlü kaynağı sağlıyoruz. Bölgede terörden mağdur olmuş vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalarımız da sürüyor. Terörden zarar görenlere bugüne kadar 4-5 milyar lira ödeme yapıldı.

Milli Piyango'nun özelleştirilmesi

Her yıl özelleştirme uygulamaları kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Milli Piyango ihalesinde ise birinci firma yükümlülüklerini yerine getiremedi ve ikinci firmaya devroldu. O firmada yükümlülüklerini yerine getiremeyince ihale süreci sona erdi. Ancak yeni ihale süreci ile ilgili arkadaşlarıma talimat erdim, bu süreç için hızlı bir şekilde çalışıyorlar. Bir an önce, yani 2016 yılında Milli Piyango'nun özelleştirme ihalesini yapmak istiyoruz.

KDV iadesi

KOBİ'ler için KDV iadesi çok önemli finansman kaynağı.Bizim devlet olarak KDV iadelerini en hızlı şekilde yapmak gibi bir yükümlülüklerimiz var. Biz devlet olarak gerekli tedbirleri bir an önce alıp bu iadeleri yapmak zorundayız. Arkadaşlarımla bu konuyla ilgili toplantı yaptım. Sistemde iadenin yavaş yapılmasına yönelik engeller var. İade sürecinde elektronik ortamı kullanıyoruz ama vatandaş ben iademin hangi noktada olduğunu görmek istediğini söylüyor, bence de haklılar. Artık biz faturalarda ilk incelemede sorunsuz kısmın KDV iadesini hızlı bir şekilde yapacağız. Çok yakın zamanda kapsamlı bir eylem planını kamuoyu ile paylaşacağız.

Asgari ücret

1 Ocak'tan itibren asgari ücret yüzde 30 oranında arttı. Her çalışan başına aylık 100 TL nakit yardımında bulunacağız. Yaklaşık 11 milyon çalışan bu artıştan yararlanacak. Önemli olan işletmelerimizin 1 yıl içinde ortaya çıkan maliyetlerini karşılamaktı. Bunu hallettik.

Taşeron işçiye kadro

(Taşeron işçilerin kadroya alınması) Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi 21 Mart'tan önce Meclise sevk etmiş oluruz.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
terörle mücadele
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  Taşeron firma çalışanlarına beleş kadro verilmesi adalet mi ? KPSS.ye girenlerin durumu ne olacak ?
  Cevapla
 • Avatar 5 yıl önce Şikayet Et
  Kpss ile kadrolu olanların ne suçu var. O zaman kpssyi kaldırın
  Cevapla
 • taşeron 5 yıl önce Şikayet Et
  öncelik hastanede temizlik personeli adında alınıp asıl işi yapanları unutmayın sayın bakanım 15 senedir bekliyoruz emeğimizin alın terimizin hakkını biz emekçilere verin lütfen artık bıçak kemiğe dayanmadı artık kesiyor kestikçe kanıyor saygılar .
  Cevapla
 • svs58 5 yıl önce Şikayet Et
  Taşeron işçilerden asıl işi yapanlara kadro verilecek tamam bunu biliyoruz. Ancak karayolları örnek verildiğinde yol yapımında çalışan işçilerle birlikte yine yol yapımı alanında çalışan inşaat ve jeoloji mühendislerine de kadro verilecekmi açıklık getirilirse seviniriz.
  Cevapla
 • latif Çankırı 5 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım Kamuda Çalışan Mevsim lik işçilerin durumuna neden açıklama yapılmadı sizden ricam bu kişilerin durumu ne olacak saygilar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle