Memur ve işçilere müthiş haklar geliyor

Doğum yapan, evlat edinen memurlara ve işçilere yeni haklar getiren düzenlemeleri de içeren tasarı Komisyonda kabul edildi.

Memur ve işçilere müthiş haklar geliyor
Memur ve işçilere müthiş haklar geliyor
GİRİŞ 15.01.2016 05:58 GÜNCELLEME 15.01.2016 07:46
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
 
Tasarıya göre, ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançların bir kısmı gelir vergisinden müstesna olacak.
 
Ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak. 8 bin TL'lik yıllık indirim tutarı, her yıl günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenecek.
 
Memurların doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilecek.
 

Kadın memurlara doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar, mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmaksızın çalışma imkanı tanınıyor. Çoğul doğumlarda söz konusu sürelere birer ay ilave edilecek. Bebeğin engelli doğması halinde ise her halükarda 12 ay süreyle çalışan kadın memura yarı zamanlı çalışma imkanı getirilecek.
 
Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşlerine, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta izin verilecek.
 

Memurlara, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek.
 
Doğum sonrasında kadın memurların analık izni bitiminde başlayan 24 ay aylıksız izin, istekleri halinde 2, 4 ve 6 aylık yarı zamanlı çalışma süresinin bitiminde de başlatılabilecek. Bu imkandan evlat edinenler de yararlanacak.
 

Analık izni sonrasında kadın memurlar için getirilen yarı zamanlı çalışma haklarına ilişkin hüküm, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra gerçekleşen doğum ve evlat edinmeler hakkında uygulanacak.
 
Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve babaya, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışma imkanı getiriliyor. 
 

Yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanamayacak memurlarla ilgili usul ve esasları belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak. 
 
Doğum nedeniyle kullanılan aylıksız izin sürelerinin kademe ilerlemesi ve derece yükselmesinde değerlendirilmesine geçmişte kullanılan izinler kapsam dışı olacak.
 
Doğum veya evlat edinmeye bağlı, ilgili mevzuata göre yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanmaları nedeniyle mali hakları ile sosyal yardımları yarım ödenen memurların, bu şekilde ödeme yapılan döneme ilişkin fiili hizmet süreleri ile prim ödeme gün sayıları yarım olarak hesaplanacak. Yarım zamanlı olarak çalışılmaya başlanan günü izleyen ay başından itibaren normal zamanlı çalışılması halinde ödenmesi gereken sigorta primine esas aylık kazanç ya da emekli keseneğine esas aylık tutarının yarısı üzerinden sigorta primi veya emekli keseneği ödenecek. 
 
Ancak, bunların genel sağlık sigortası primi sigortalı ve işveren yükümlülüğünde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın sigorta primine esas aylık kazanç ya da emekli keseneğine esas aylık tutarının tamamı üzerinden ödenecek.

ETİKETLER
işçiler Doğum yapan
YAZDIR
YORUMLAR 92
 • doğru 4 yıl önce Şikayet Et
  türkiye cumhuriyeti vatandaşları arasında ayırım yapılmamalı.secim meydanlarında hepimiz kardeşdik bu ayrımı yapan kim ayıptır
  Cevapla
 • Mamur 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu haberin neresi müthiş..Memurlara yüzdelik zam verildikçe alt taban memur ile üst taban memur arasındaki uçurumu düzeltilsin..aynı şartlarda aynı iş yapan Bir mühendisle bilgisayar işletmeni memur arasında 2000 tl fark oluşmuş.önce bu uçurumu azaltsunlar
  Cevapla
 • mühendis 4 yıl önce Şikayet Et
  mühendisl kendini nasıl kıyaslarsın ozaman uzman çavuşla subayında maaşı aynı olsun
  Cevapla
 • doğrular 4 yıl önce Şikayet Et
  zaten süt izni neden bir durum var aynısı idi.yıllardır işçi memur hepsine 6 ay 3 saat süt izni vardı.şimdi bunu düşürdürler.2-4-6 ay 4 saat izin verdiler.arkadaşlar kandırmaca bunlar insanları birbirlerine kırdırmak.
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  özel sektör işçilerini de memur yapin. ayricaliklardan onlar da yararlansin. herkes kamu çalisani olsun.
  Cevapla
 • memurrrr 4 yıl önce Şikayet Et
  kadın memurların %95'nin eşi zaten çalışıyor neden bu kadar fazla hak veriliyorki. peki tek maaşlı memurlara ne var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle