Asgari ücrette 1300+222 TL sürprizi

1.300 TL'lik asgari ücrete AGİ dahil edilmezse dört çocuklu ve eşi çalışmayan biri için 222 TL AGİ yatırılacak ve maaş 1.522 TL’ye çıkacak.

Asgari ücrette 1300+222 TL sürprizi
Asgari ücrette 1300+222 TL sürprizi
GİRİŞ 21.12.2015 09:54 GÜNCELLEME 21.12.2015 10:48
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

1.300 TL'lik asgari ücrete asgari geçim indirimi (AGİ) dahil edilmezse bekar bir çalışan maaşa ek olarak 123 TL AGİ alacak. Bu tutar dört çocuklu ve eşi çalışmayan biri için 222 TL’ye ulaşacak.

Akşam'dan Okan Güray Bülbül yazdı;

Asgari ücretteki artış yalnızca çalışanları ilgilendirmiyor. İşsiz kalanlar, 65 yaş aylığı alanlar, genel sağlık sigortalıları, BES’liler artıştan etkilenecek. Hatta evinde gündelikçi çalıştıranların bile ödedikleri prim yükselecek. 

Çalışma hayatında asgari ücret yalnızca bu ücretle çalışanları değil, herkesi ilgilendiriyor. Sosyal güvenlikte prime esas kazanç asgari ücrete endeksli. Bir çalışan SGK’ya en düşük asgari ücretten, en yüksek ise asgari ücretin 6.5 katından bildirilebilir.

Asgari ücret artınca prime esas kazanç alt limiti de artıyor. Dolayısıyla SGK’ya prim ödeyen herkesin primi yükseliyor.

BAĞ-KUR'LUNUN PRİMİ ARTACAK

Bağ – Kur’luların da ödedikleri prim miktarı Ocak ayı itibarıyla artacak. Yani sadece işverenlerin değil, küçük esnafın prim yükünde de artış olacak.

Bugün itibarıyla Bağ – Kur’a ödenen en düşük prim miktarı 439,36 TL. Bu rakam Ocakta 567 TL’ye yükselecek.

GÜNDELİKÇİYİ DE ETKİLİYOR

Nisanda uygulanmaya başlayan ve ay içerisinde 10 günden az gündelikçi çalıştıran ev sahiplerinin çalıştırdıkları gün üzerinden ödedikleri prim de artacak.

Bu kapsamda ödenen primin miktarı bugün itibarıyla 80 Kuruş. Bu rakam Ocak ayında 1 TL’ye çıkacak.

GSS'DE GELİR SINIRI 549 LİRA

Asgari ücretle beraber, GSS primleri de artıyor. Genel sağlık sigortası (GSS) uygulamasında hane içerisinde kişi başına düşen gelir 424,5 TL’nin üzerindeyse kişiye GSS borcu çıkıyor. Ocak sonrasında bu rakam 549 TL’ye yükselecek.

DAHA ÇOK KİŞİ YARARLANACAK

Asgari ücretin etkilediği bir diğer konu da, 65 yaş aylığı. Bir kişiye 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için gerekli koşullardan biri de kişinin yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin net tutarının üçte birinden az olması.

Dolayısıyla ocak itibarıyla daha fazla kişinin 65 yaş aylığından yararlanmaya başlayabileceğini söyleyebiliriz.

Ocakla birlikte limit 433,3 TL’ye yükseleceği için bugün diğer kriterleri sağlamakla beraber gelir sınırına takılan kişilerin de 65 yaş aylığı almaya başlayabileceğini söyleyebiliriz.

Ücretleri de etkileyebilir Asgari ücretin artması ile birlikte bu paraya çalışanların yanında diğer kişilerin ücretlerinin de artması söz konusu.

Örneğin bugün 1.400 TL'ye çalışan biri; asgari ücretin 1.300 TL olması sonrası zam isteyebilir. Bu nedenle genel olarak piyasadaki ücretlerde bir artış bekleyebiliriz.

AGİ konusunda kafalar karışık

1.300 TL’ye asgari geçim indiriminin dahil edilip edilmeyeceği konusundaki hesaplarda henüz netleşen bir durum yok. Ancak asgari geçim indiriminin bütün çalışanlar için en üst seviyeden hesaplanması formülü gündemde.

Bu şekilde bir düzenleme yapılırsa bütün işçiler tavandan asgari geçim indirimine tabi olacaklar. Diğer yandan çalışanın eline geçen rakamın 1.300 TL’nin üzerine çıkması da söz konusu olacak.

Yani 1.300 TL’lik vaadin üzerinde bir artış yaşanacak. Ancak bu şekilde bir düzenlemenin hayata geçmesi halinde vergi gelirlerinin ciddi oranda azalması söz konusu olacağı için bu seçenek üzerindeki görüşmeler yapılacak hesaplamalar sonrasında kesinleşecek.

Yeni işsizlik maaşı 1.317 TL

Asgari ücret, işsizlik maaşı açısından da belirleyici olduğu için ocak ayı itibarıyla işsizlik parasında artış olacak. İşsizlik sigortasından maaş almaya hak kazanmış bir kişinin maaşı ne olursa olsun, alabileceği en yüksek işsizlik parası asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’idir.

Asgari ücret artınca bu rakam da artacak ve yaklaşık1.317 TL civarında olacak. Dolayısıyla işsiz kalan kişilerin de eline daha fazla para geçebilecek. Diğer yandan prime esas kazançlar da artacağı için işsiz kalan herkesi maaşında bir artış olacağını söylemek mümkün.

BES katkı payı yükselecek

Asgari ücret artınca, bireysel emeklilikte devlet desteğinin üst limitinde de güncelleme yapılacak.

Bireysel emeklilikte ödenen devlet katkısında asgari ücretin bir yıllık brüt tutarı ile sınırlı. Bu rakam artınca BES’teki devlet desteği de artmış olacak.

Dolayısıyla BES’ne dahil olmuş kişiler 2015 yılında devlet desteğinden daha fazla yararlanabilecekler.

YORUMLAR 61
 • Ahmet 8 yıl önce Şikayet Et
  asgari ücret 1.300 tl Yeterdir Allah devletimize zeval vermesin . Önemli olan huzur ve istikrar
  Cevapla
 • köle 2 8 yıl önce Şikayet Et
  yetmez daha fazla olmalı sana yetebilir ama ev geçindirenlere yetmiyo okula giden öğrenci bir günde kaçlira harcar sence
  Cevapla
 • pirana61 8 yıl önce Şikayet Et
  burda ukalaca konuşanlar var anlaşılan hem maaşları iyi hemde babadan kalan paraları var devran bir gün döndüğünde bu ukalaca konuşmaları hatırlarsınız gerçek olan geçim şartları mher geçen gün kolaylaşacağına zorlaştırılıyor 1975 doğumluyum rahat yüzü doğduğumdan beri görmedim 13 yaşından beride çalışıyorum şanslı olanlar dayısı olanlar diyorum yani devlet memuru devlet işçisi yada devlette çalışan kesim diyorum siz çok ama çok rahatsınız kimi diyorki 3200 tl maaşımdan 1200 tl kesiliyor o zaman güzel 127 tl de maaşın eksik olacak bakalım güzel olurmu saygılar
  Cevapla
 • pirana61 8 yıl önce Şikayet Et
  burda devlet memurunun devlet işçisinin kesinlikle konuşmaya zerre kadar hakkı yoktur 3300 tl brüt maaş diyor kesilen 1200 tl diyor iyi kesiyorsun sen devlet işçisisin esnaf değilsin küçük esnaf ile hiç bir devlet memuru devlet işçisi kendini kıyaslamasın bakın küçük esnaf diyorum büyük değil sizin yüzünüzden düştüğümüz hale bakın bizim çocuklarımız evlatlarımız insan değilmi bu ülkede size soruyorum devlete sırtını dayamış çalışanlar diliniz ıslak yerde dönmesin rahatınız yerinde rahat iş sıcak yer her imkan desen tatil desen herşey var birde konuşan siz siniz
  Cevapla
 • sinan 8 yıl önce Şikayet Et
  Dört çocuğun olacak ,eşinde çalışmayacak 1522 tl ile geçineceksin.Bir de ev kira oldunmu bu vatandaşın vay haline.
  Cevapla
 • muhammed 8 yıl önce Şikayet Et
  beğenmiyorsan kur bi işyeride isediğin kadar ver
  Cevapla
 • ecdad 8 yıl önce Şikayet Et
  Bizim millete 3000 tl asgari ücret versen bile yaranamazsin... daha bundan 1 sene önce 1300 arti 222 tl hayal bile edemeyenler simdi bunada burun kiviriyor. AKP bosuna calisiyor. Bunlari anlis sanli 90li yillara postalayacksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle