Şimşek Rusya'yla en kötü ihtimali açıkladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Rusya krizinde Türkiye’nin en kötü ihtimalle 9 milyar dolar kaybedeceğini söyledi:

Şimşek Rusya'yla en kötü ihtimali açıkladı
Şimşek Rusya'yla en kötü ihtimali açıkladı
GİRİŞ 07.12.2015 13:46 GÜNCELLEME 07.12.2015 13:49
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

NTV'ye verdiği demeçte Rusya'yla gerilimi tırmandırmak istemediklerini ama yaptırımlar karşısında 3 temel hazırlık yapıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye'nin maddi açıdan en çok ne kadar zarara uğrayabileceğini de ortaya koydu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rusya’nın yaptırım kararlarını değerlendirdi.

Rusya’nın önemli bir partner olarak görüldüğünü ve gerilimi tırmandırma peşinde olmadıklarını belirten Şimşek, Rusya’nın yaptırımları karşısında caydırıcı tedbirler alınması halinde Türkiye’nin en kötü ihtimalle 9 milyar dolar kaybedeceğini söyledi:

“İlk günden itibaren Rusya krizinin etkilerini bütün yönleriyle masaya yatırdık, her anlamda hazırlık içindeyiz. Üç temelde çalışma yaptık. Rusya bu sorunu diyalogla çözmeye yanaşmaz ve tavrı sürdürürse caydırıcı ne tür tedbirler alınabilir. Türkiye'nin enerjide Rusya'ya bağımlılığını yönetilebilir düzeye çekmek için ne yapılabilir. Bütün tedbirler hazır, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sundum. Biz bu gerilimi tırmandırma peşinde değiliz. Turist sayısında 603 bin azalma var. Müteahhitlik hizmetlerinde yavaşlama var. En kötü senaryoda 9 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Gerilimin etkisi GSYH'nin yüzde 0.3-04'ü civarında olabilir. Ümit ediyorum ki diyalog esas olur."

 

 

'RUSYA GIDA FİYATLARINI GEÇİCİ OLARAK DÜŞÜRÜR'

Diğer taraftan Rusya’nın gıda fiyatlarını geçici olarak düşüreceğini belirten Şimşek, “İşlenmemiş gıda ürünlerinin enflasyon üzerindeki baskısı çok güçlü. Buna yönelik yapısal tedbirler alma noktasıydayız. Esas olarak tarlada ucuzken, tüketiciye neden pahalı ulaşıyor. Önümüzdeki dönemde tarımın yapısal sorunlarına bizim inmemiz gerekiyor. Tarımda ölçek son derece küçük” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Şimşek, asgari ücretin işverene maliyetiyle ilgili olarak, "Geçici olarak kısmi bir telafi edici adımlar atılabilir. Ama bütün yükün kamu tarafından yüklenilmesi söz konusu olamaz" dedi.

'TÜRKİYE ANCAK REFORMLA ATLATIR'

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çarşamba günü reform yol haritasını açıklayabileceğini ifade eden Şimşek, “Reform konusunda samimiyiz. Türkiye zor küresel konjonktürü ancak reformlarla atlatabilir. Fed faiz artışı bütün gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyecek. Açık veren Türkiye gibi ülkeleri daha fazla etkiler. Son bir yılda Rusya'ya olan ticarette yüzde 30-40'lara varan düşüş var. Türkiye'yi diğer ülkelerden ayrıştıracak tek faktör vardır: Siyasi istikrar ve bununlar beraber yapısal reformlar. Çok fazla seçenek yok. Reform momentumu yakalanacak” diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 26
 • Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Neyse ben vereyim çekmeyin putin midir pitonmudur nedir onun kaprislerini.
  Cevapla
 • öztürk 4 yıl önce Şikayet Et
  9 milyar dolarla kalmaz. 10 katı kayıp olur.90 milyar dolar.
  Cevapla
 • ferhat 4 yıl önce Şikayet Et
  cerez parasiymis yahu
  Cevapla
 • serdar 4 yıl önce Şikayet Et
  sayın şimşek siz memur alımlarının bütçeyi zorladığını söyleyen kişiydiniz. şuan 9 milyar dolar kayıp az mı geliyor
  Cevapla
 • ddd 4 yıl önce Şikayet Et
  sapla samani karistirmissin yine..
  Cevapla
 • Bekir 4 yıl önce Şikayet Et
  Enflasyonu tetikleyen ana kalem gida urunleri fiyatlaridir...Turkiyede Tarim urunleri tarlada cok ucuz markette ise cok pahalidir...Cok sukur hukumet bu buyuk sorunu cok gecte olsa fark edebildi....Gelmis gecmis en basarisiz tarim bakani 3 donem ust uste gorev yapan Mehdi Eker dir...Sayisiz projelere 80 milyar lira hibe ve destek verilmis ama hic bir projeside basariya ulasamamistir... Insallah yeni bakanimiz Faruk Celik basarli olur ve gida fiyatlarin seyri istikrarakavusur....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle