Dikkat son iki gün: 602 lira cezası var!

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak.

Dikkat son iki gün: 602 lira cezası var!
Dikkat son iki gün: 602 lira cezası var!
GİRİŞ 29.11.2015 12:19 GÜNCELLEME 29.11.2015 16:38
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine 1 Aralık itibarıyla 571 lira ceza uygulanacak. Söz konusu ceza, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 5,58'lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2016 itibarıyla 602 liraya çıkacak.

Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek.

Kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecek

Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun kar lastiği takmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Geçen dönem kış lastiği takma zorunluluğunun olduğu 1 Aralık 2014 ile 1 Nisan 2015 arasında Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince 397 araç sahibine 210 bin 203 lira, Emniyet Genel Müdürlüğünce 105 araç sahibine 56 bin 3 lira, Jandarma Genel Komutanlığınca da 33 araç sahibine 17 bin 907 lira ceza kesildi. Böylece şehirler arası yük ve yolcu taşıyan 535 ticari araç sahibine kış lastiği takmadıkları için toplam 284 bin 113 lira ceza uygulandı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ilginç 4 yıl önce Şikayet Et
  sadece ticari araçlar mı kaza yapıyor kaelò havada.diğerleri havada mı yol alıyor.Allahım ya rabbim akıl ver bana.
  Cevapla
 • lastik 4 yıl önce Şikayet Et
  uygulama çok yanlış ,kış lastiği zorunlu kılınıyorsa şehir içi şehir dişi,ticari hususi diye ayırım yapılmaması lazım ,trafiğe çıkan tum araçlar için uygulanması lazım ,soruyorum karlı havada kar lastiği takmayan hususi araç yolu kapattığı zaman ticarının taktığı kar lastiği ne işe yarar,örneğin istanbul fatih köprü yolunda kar yağıyor kar lastiği olmayan hususiler yolu kapatmış ,şehirler arası çalışan otobus un taktığı kar lastiği nin ne faydası olur .yanlış 2.zorunluluk için tarih te yanlış kar yağışlı ve havaların soğuk olduğu yerlerde olmalı,yine soruyorum izmir,antalya,adana gibi bölgelerde kar lastığının ne gereği var .hep yanlışlarla dolu uygulama
  Cevapla
 • cetın 4 yıl önce Şikayet Et
  bınalı yıldırım gerı geldıbol ceza af yok
  Cevapla