Ankara 'Türk akımı' için acele etmiyor

Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, Ankara’nın “Türk akımı” konusunda acele etmediği ifade edildi.

Ankara 'Türk akımı' için acele etmiyor
Ankara 'Türk akımı' için acele etmiyor
GİRİŞ 06.11.2015 14:12 GÜNCELLEME 06.11.2015 14:12

Türkiye’nin diğer öncelikleri olduğunu bildiren kaynak, “Türk akımı”nın ise en erken 2016 yılı başlarında gündeme geleceğini ifade etti ve Türkiye’nin bu projeden vazgeçmediğini açıkladı.

Daha önce, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun yaptığı açıklmada, “Türk akımı” projesinin kaderinin yakın zamanda belirleneceğini bildirmişti.

Şu an ise, Türkiye ve Rusya arasında “Türk akımı” konusunda görüşmeler dondurulması sonrası Rusya tarafı, görüşmelere yeni hükümetin kurulması ardından devam edilebileceğini bildirmişti.

‘’Türk akımı’’ projesi Rusya’dan Karadeniz altından geçerek Türkiye’ye ulaşacak 4 doğalgaz boruhattı inşasını öngörüyor. Her biri 15,75 milyar metre küp hacminde doğalgaz iletimini öngören 4 hattan biri Türkiye’nin iç taleplerini karşılayacak, diğer 3 hatt Türkiye-Yunanıstan sınırına ötülecek. İnşaatına haziran 2015’de başlanması beklenen proje halen konuşmalar aşamasında bulunuyor.

KAYNAK: TREND HABER AJANSI