'Asgari ücret 2 bin 500 TL olsa ne olur?'

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, CHP'nin asgari ücret vaadi ile ilgili hayli ilginç bir cevap verdi.

'Asgari ücret 2 bin 500 TL olsa ne olur?'
'Asgari ücret 2 bin 500 TL olsa ne olur?'
GİRİŞ 03.10.2015 07:53 GÜNCELLEME 03.10.2015 08:26

Türkiye ekonomisinin büyüklüğü içinde sanayinin payı yüzde 28’lere gerilemiş durumda. Hizmet sektörü yüzde 63 ile her geçen gün ağırlığını artırıyor geriye de yüzde 9 ile tarım kalıyor.

İstihdam açısından bakıldığında ise tablo pek de farklı değil. Yine çalışanların yüzde 49’u hizmetler sektöründe ve sadece yüzde 25’i sanayide istihdam ediliyor.

Hal böyle olunca da siyasi partilerin vaatlerinin de odak noktası ağırlıklı olarak hizmet sektöründeki asgari ücretli çalışanlar oluyor. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ile bu yılki Sanayi Kongresi öncesinde bir araya geldik.

Bahçıvan’a bir sanayici olarak CHP’nin “Asgari ücreti bin 500’ye çıkarma” vaadini nasıl karşıladıklanı sorduk. Bahçıvan’ın cevabı hayli ilginç oldu: “Bin 500 değil 2 bin 500 lira yapsanız ne olacak. Sanayi de zaten asgari ücret neredeyse yok. Bizim ihtiyacımız nitelikli işgücü. Türkiye böyle kalkınabilir. Sadece hizmetle ilk 10’a giren ülke mi var. Ancak bırakın nitelikli işçiyi biz sanayide çalışacak adam bulamıyoruz. İkinci gün ‘İş ağır geldi’ diyor gidiyor adam. Daha az da kazansa gidip bir alışveriş merkezinde çalışmayı tercih ediyor.”

KAYNAK: HABERTÜRK