Dünya bor pazarına Türk damgası

Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun Eti Maden"in hasılatını 871 milyon dolara çıktığını hedefin ise 2.5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Dünya bor pazarına Türk damgası
Dünya bor pazarına Türk damgası
GİRİŞ 24.09.2015 15:54 GÜNCELLEME 24.09.2015 15:55
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Cam sanayinden deterjana, seramikten uzay sanayine kadar çok geniş alanlarda kullanılan bor madenlerinin işletmecisi Eti Maden'in uluslararası bor piyasasında da etkinliğinin giderek arttığını belirten Bakan Alaboyun, Eti Maden'in dünya bor sektörünün yüzde 50'sini ele geçirdiğini ve 114 ülkeye ihracat yaptığını söyledi.
 
Bakan Alaboyun, Türkiye'nin en önemli yeraltı kaynaklarından olan bor madeninin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nce işletildiğini ifade etti.

2002 yılında dünya pazarının yüzde 30'una sahip olan Eti Maden'in aradan geçen 13 yılda pazarın yarısına hakim olduğunu dile getiren Bakan Alaboyun, "2002'de 2,7 milyon ton yıllık bor üretimi, söz konusu dönemde yüzde 55 oranında artarak 4,2 milyon tona yükseldi. Bu süreçte Eti Maden'in hasılatı da 186 milyon dolardan, 871 milyon dolara çıkarak, 3.7 kat artış gösterdi" diye konuştu.

"HEDEFİMİZ YILLIK 2,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT"
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Eti Maden'in Türkiye'nin en büyük ihracatçılarından biri haline geldiğini belirterek, ABD dahil 114 ülkeye ihracat yapıldığını aktardı. Yapılan ihracatın, döviz girdisi ile dış ticaret açığının azaltılmasında çok önemli bir rol oynadığını belirten Alaboyun, "2023 yılına kadar bor ihracının 2,5 milyar dolara çıkarılmasını hedefliyoruz. Ama bizim asıl üzerinde durmamız gereken nokta, bir yandan bor üretim ve satışını artırırken, diğer yandan özel sektörü de teşvik ederek katma değeri yüksek bora dayalı sanayinin gelişimini sağlamaktır" dedi.

YÜZDE 63 CAM SANAYİİNDE KULLANILIYOR
 
Yer altı kaynaklarının yüksek katma değer sağlayacak şekilde ekonomiye kazandırılmasının önemine değinen Alaboyun, çeşitli sanayi kollarında girdi olarak kullanılan bor ve kimyasallarının özellikle imalat sanayi ile ileri teknolojik malzemelerin gelişmesinde büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Alaboyun, "Bor ürünlerinin yüzde 63'ü cam sanayinde, yüzde 11'i seramik, yüzde 8'i tarım ve gübre, yüzde 1,7'si deterjan ve temizlik sektöründe kalan yüzde 16'lık bölüm ise diğer sektörlerde kullanılıyor" şeklinde konuştu.

YORUMLAR 42
 • Taha 8 yıl önce Şikayet Et
  Biz buğdaydan un yapıyoruz. Ne zamanki ekmek yapabildikse o zmn başarabilmişiz demektir.Anlayana ...
  Cevapla
 • Burhan 8 yıl önce Şikayet Et
  bordan deterjan yapmış Eti maden işletmeleri. Markette gördüm
  Cevapla
 • BirDost 8 yıl önce Şikayet Et
  Ben kullandım. Hanım diğer deterjanlar gibi dedi. Yani o yabancı markalara para vermeye değmez.Ayrıca sağlık açısından kat kat üstün. Hem de deterjan param devletime gidiyor, daha ne olsun.
  Cevapla
 • yorumcu 8 yıl önce Şikayet Et
  2023 yılına kadar belli miktarın üzerinde maden çıkarılamıyor ve işlenemiyor.. Boşuna mı yırtınıyoruz hedef 2023 yeni Türkiye diye..
  Cevapla
 • Muro 8 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar bilmiş var bre bre bre.
  Cevapla
 • silici 8 yıl önce Şikayet Et
  hammadde olarak satıyorsanız yazık size mamül yada yarı mamül satarsanız alkışlar size...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle