Ankara-Sivas arası 2 saat 51 dakikaya inecek

Ankara-Yozgat-Sivas arası Yüksek Hızlı Tren projesinin ilk etabındaki altyapı çalışmalarının önemli bölümü tamamlandı.

Ankara-Sivas arası 2 saat 51 dakikaya inecek
Ankara-Sivas arası 2 saat 51 dakikaya inecek
GİRİŞ 08.08.2015 13:47 GÜNCELLEME 08.08.2015 15:31
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ’Ulaşım ve iletişimde Yozgat’ adlı broşürde, Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Hızlı Tren Projesi’nin ilk etabını oluşturan Kırıkkale-Yozgat-Sivas arasındaki 251 kilometrelik kesiminde altyapı inşaat çalışmalarına 2009 yılında başlanıldığı hatırlatıldı.

Bugüne kadar 251 kilometre uzunluğundaki Yozgat’ın Yerköy ilçesinden başlayıp, Sivas Yıldızeli’ne kadar uzanan hattın 143 kilometrelik kesimindeki altyapı çalışmaları tamamlanarak, geçici kabulü yapıldı.

108 kilometrelik kesimde çalışmaların 3 ayrı kesimde devam ettiği ifade edildi. tamamlandığında Yozgat-Ankara arası ulaşımını 45 dakikaya düşürecek olan projeyle ilgili çalışmaların Kırıkkale-Yerköy, Sorgun-Akdağmadeni, Akdağmadeni-Yıldızeli arasında sürdürüldüğü, 850 milyon liraya ihale edilen projenin 2018 yılında tamamlanmasının planlandığı kaydedildi.
 
ANKARA-SİVAS 2 SAAT 51 DAKİKA
 
Toplam 602 kilometre uzunluğunda olan Ankara-Sivas demiryolu, güzergahı devam eden projenin devreye sokulmasıyla birlikte 141 kilometre kısalarak, Yozgat üzerinden 461 kilometreye inecek. Seyahat süresi ise demiryolu ile 12 saatten 2 saat 51 dakikaya, 21 saat olan İstanbul-Sivas arası demiryolu ulaşımı ise 5 saat 49 dakika olacak.
 
YOZGAT MERKEZ OLUYOR
 
Devam eden Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Yüksek Hızlı Tren projesi dışında ihale aşamasındaki diğer demiryolu projelerinin de devreye sokulmasıyla Yozgat’ın Yerköy ilçesi demiryolu ağlarının kesiştiği merkez haline gelecek. 1 trilyon 900 milyon lira proje tutarındaki Yozgat’ın Yerköy ilçesi ile Kayseri bağlantılı Hızlı Tren Demiryolu projesinin ihale aşamasına geldiği, Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Niğde Demiryolu hattıyla ilgili proje çalışmalarının devam ettiği ifade edildi. Ankara-Kayseri ve Ankara-Sivas bağlantılı ulaşımın önemli ayağını oluşturan Ankara-Kırıkkale-Yerköy arası elektrifikasyon Projesi ile ilgili çalışmalara başlanıldığı, önümüzdeki yıl tamamlanmasının planlandığı kaydedildi.
 

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • erdi 4 yıl önce Şikayet Et
  sürekli batıya yapın.hatayda yaşayanlar zenci ya.hiç bir yatırım yapılmıyor hataya.yazıklar olsun.sürekli batıya hizmet ederlerken tedaşa hiç yatırım yapmamışlar.hergün karanlıktayız.
  Cevapla
 • Birol Akyıldız 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir Konya'lı olarak 2 - 3 yıl önce böyle haber sitelerinde Konya Ankara arası hızlı tren ile 1 saat 15 dakikaya inecek diye haberler gördüğümüzde inanmazdık ama Allah razı olsun hükümetimiz başardı darısı diğer şehirlerimizin başına...
  Cevapla
 • Hakan Akkaya 4 yıl önce Şikayet Et
  Bizzat Recep Tayyip Erdoğan çorumda çoruma tren sözü verdi ama unutuldu, neden çorum yok?????
  Cevapla
 • yusuf uctu 4 yıl önce Şikayet Et
  bence bosuna yapiyorlr bu millete yapmak degil bos laflar lazim yoksa bôyle iktidardan indirirler
  Cevapla
 • VatandaŞ 4 yıl önce Şikayet Et
  kabul etmiyorum. ANK-SVS arası Çorum dururken Yerköydenmi geçermiş yol. Çorum'dan çıkan vekiller ne ış yapalar acabaaa? ? ?
  Cevapla
 • emre erdogan 4 yıl önce Şikayet Et
  ayni seyi bizde yillarca yozgat icin soyledik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle