Türkiye ile Japonya nükleerde işbirliği yapacak

Türkiye ile Japonya arasında nükleer güç sanayisinin ve santrallerinin geliştirilmesi için işbirliği kararı çıktı.

Türkiye ile Japonya nükleerde işbirliği yapacak
Türkiye ile Japonya nükleerde işbirliği yapacak
GİRİŞ 23.05.2015 11:59 GÜNCELLEME 23.05.2015 11:59
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bakanlar Kurulunca Türkiye ile Japonya arasında nükleer güç sanayisinin ve santrallerinin geliştirilmesi için işbirliğine gidilmesi konusundaki anlaşma ve işbirliği zaptının onaylanması kararlaştırıldı.

Konuya ilişkin milletlerarası andlaşma, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, nükleer güç santrallerinin fizibilite çalışması, tasarımı, inşası, onarım ve bakımı, santralin yakıt temini, emniyeti ve santrallerde görev alacak nitelikli eleman yetiştirilmesi konularında işbirliği yapılacak.

Türkiye'de nükleer güç sanayisinin geliştirilmesi için lisanslama konusunda düzenlemeler getirilecek, kalite yönetim sistemi geliştirilecek, nükleer yakıt imalat fabrikası kurulması teşvik edilecek ve nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılmasına ilişkin kamuoyu bilinci oluşturulması için çalıştaylar yapılacak.

Nükleer güç sanayisi alanında teknoloji geliştirilmesi ve bilgi transferine yönelik adımlar atılması da anlaşmanın maddeleri içinde yer alıyor. Ayrıca, anlaşma kapsamında işbirliğinin sağlanması için iki ülke temsilcilerinden oluşan bir yürütme komitesi kurulacak.

Bu anlaşma, iki ülke tarafından anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gereken iç usulleri tamamladığını yazılı olarak bildirdiğinde onbeş yıllığına yürürlüğe girecek ve sona erdirme talebi gelmediği taktirde beş yıl uzatılacak.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • mevhibe inal 5 yıl önce Şikayet Et
    Japon Mitsibushi ve ortağı Fransız Areva? Areva kimin?
    Cevapla