Türkiye'de ilk kez yerli tohum ıslahı yapıldı

Ülkemizi tohumculuk sektöründe dışa bağımlılıktan kurtaracak gelişme! Türkiye'de ilk kez yüzde yüz yerli tohum ıslahı gerçekleştirildi.

Türkiye'de ilk kez yerli tohum ıslahı yapıldı
Türkiye'de ilk kez yerli tohum ıslahı yapıldı
GİRİŞ 02.01.2015 09:20 GÜNCELLEME 02.01.2015 17:39
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Remziye Karakuş'un haberi...

Türkiye, dünyanın sayılı tarım üreticisi ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Son yıllarda bilinçli ziraat uygulamaları neticesinde hem seracılıkta, hem açık arazide daha kaliteli ve uluslararası piyasalarda yabancı ürünlerle rekabet edebilecek ürünler yetiştirilmeye başlandı. Çünkü artık teknolojiyi yakından takip eden ve ayak uyduran daha bilinçli bir çiftçi mevcut.

Türkiye'de artık birçok ürün tohumlukları yurt içi üretimle karşılanıyor. Dünyada ise başta Rusya olmak üzere birçok ülkeye tohum ihracatı gerçekleştiriliyor.

Uluslararası bilgi ve tecrübeye sahip uzman mühendisler, uluslararası pazar standartlarına uygun, hastalıklara dayanıklı, insan sağlığına uygun ürünler yetiştirmek ve Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Bu çalışmalardan biri Akça Tohumculuk tarafından, Antalya’da Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 20 km’lik bir alana kurulmuş tesislerde yürütülüyor.

Akça Tohumculuk Türkiye’de aynı zamanda bir ilke de imza attı. İlk kez yüzde yüz yerli tohum ıslahı bu tesislerde gerçekleştirildi. Ürünleriyle Rusya, Fas, Etiyopya, Azerbaycan, İran, Suriye, Irak ve Somali gibi ülkelerin de büyük beğenisini alan firma, Türkiye’yi tohum üretiminde dışa bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyor.

Haber7’ye konuşan Akça Tohumculuk Arge Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yerlikaya, yerli tohum üretiminin önemine dikkat çekerek, hem verimli, hem dayanıklı, hem de doğal tohum ıslahıyla çiftçiye doğru ürünü sunmayı hedeflediklerini söyledi.

İşte Yerlikaya’nın açıklamaları:

DNA'NIN SAĞLIĞA UYGUN ŞEKİLDE ISLAHI ÇOK ÖNEMLİ

Yedimiz ürünlerin DNA’sının ıslahı gerçekleştirirken özellikle insan sağlığına uygun bir şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Yerlikaya şöyle konuştu.

Akça Tohumculuk bir AR-GE şirketi. AR-GE faaliyetlerimiz tarımın en temel girdisi olan tohum ıslahı üzerinedir. Gıda güvenliği, insan sağlığı, üretim verimliliği gibi belli başlı en temel belirleyici tohumdur. Yediğimiz her bir ürünün bir DNA’sı var. Bu DNA’ların ıslah edilirken insan sağlığına uygun bir şekilde ıslahı en önemli konu...

TOHUM ISLAHI TAMAMEN DOĞAL

Akdeniz Üniversitesi içerisinde 20 dönümlük bir alana kurulmuş tesislerimizde yer alan Tekno kent’te tamamen doğal bir şekilde tohum ıslahı yapıyoruz diyen Yerlikaya, tohum ıslahında uluslararası firmaların hem ülkemizde, hem de diğer ülkelerde tohum pazarına hakim olduklarını, tohum ıslah işine bizden önce başladıkları için bizden önde olduklarını savundu.

İLK DEFA YÜZDE YÜZ YERLİ TOHUM ISLAHINI YAPTIK

Yerlikaya özellikle sebze tohumlarında uluslararası firmalarla yarışabilecek bir çeşitlilik havuzu oluşturduklarını ve yerli kırmızı ve pembe domateslerde Türkiye’de ilk defa yüzde yüz tohum ıslahını yaptıklarını söyledi.

 ‘TOHUM ISLAHIYLA İLGİLİ TÜBİTAK PROJESİ HAZIRLIYORUZ

Yurt dışında çalışmış, tecrübeli uzmanlarla çalıştıkları bilgisini veren Yerlikaya, tohum ıslahıyla ilgili TÜBİTAK projesi hazırladıklarını ve Tekno kentte tohum ıslahı yapan ilk firma olduklarını söyledi.

HEDEFİMİZ ÇİFTÇİYE DOĞRU ÜRÜNÜ SUNMAK

‘’Hem verimli, hem dayanıklı, hem de doğal tohum ıslahıyla çiftçiye doğru ürünü sunmayı hedefliyoruz diyen Yerlikaya şöyle konuştu: ‘’ Yüzde yüz yerli tohum ıslahı çok önemli bir konu. Bizim hedefimiz bu konuda dışa bağımlığı ortadan kaldırmak.

ULUSLARARASI FİRMALAR BU PAZARI DOLDURABİLİR

Yerli tohum ıslahı yapılıp çiftçiye ulaştırılamazsa, bu pazarı da yine uluslararası firmalar kapatır. Böylece dışa bağımlılığımız devam eder.

DEVLET YÜZDE YÜZ YERLİ TOHUMU DESTEKLEMELİ

 Tohum ıslahı yapılırsa, Türkiye bu konuda söz sahibi olur, o da diğer ülkeler gibi yurt dışına tohum ihraç edebilir. Biz devletten hiçbir destek almadık. Devlet, yüzde yüz ıslah yapan firmaları desteklemeli. Bu ürünlerin hem pazara ulaşması noktasında, hem üretim aşamasında hem de çiftçiye ulaşması noktasında yardım edilmesi gerekiyor.

BİZİM ÜRÜNLERİMİZ YABANCI ÜRÜNLERDEN DAHA İYİ

Bizim ürünlerimiz verim açısında yurt dışında bu işi yapan firmaların ürünlerinden çok daha iyi. Çünkü bizim ürünlerimizin ülkemiz şartlarına adaptasyonu daha yüksek. Ağırlıklı olarak domates çeşitleri, biber çeşitleri, salatalık çeşitleri, patlıcan, kavun ve karpuz üzerinde çalışmalar yürütüyoruz.

YURT DIŞINDA ÇOK BEĞENİLDİ

Ürünlerimiz, Rusya, Fas, Etiyopya, Azerbaycan, İran, Suriye, Irak ve Somali’ye gönderildi ve çok iyi neticeler alındı’’.

Remziye.karakus@haber7.com

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 18
 • güven 8 yıl önce Şikayet Et
  daha yenimi yapmışlar,ne keleğiz biz ya
  Cevapla
 • güven 8 yıl önce Şikayet Et
  bide bize gönderseydinizde birde biz beğenseydik.Ama doğru bize satacaklarınız kesin kelek olanlardır birde pahalı.
  Cevapla
 • KÖKSAL AYGÜN 8 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc ilimle uğraşan vatan evlatlarımız kolaylıklar nasip eyle.Ya Rab mubarek Mevlüt Kandili hurmetine müslüman kardeşlerimize yardım eyle.Tüm ehli sünnetin kandili mubarek olsun.
  Cevapla
 • ccc 8 yıl önce Şikayet Et
  akp yi elestirip duranlar icraatlere bi bakin insafli olun, hatalari da vardir ama muslumanlara ulkeye akp nin yaptigi hizmete nankorluk etmeyin Allah nankorleri sevmez
  Cevapla
 • şüpheliyim 8 yıl önce Şikayet Et
  yapılan iş doğru ama son yıllarda israil kaynaklı tohumlara bir tepki vardı. bunu farkeden israilli tohumcular bu firmayı 3. elden kurmuş olabilir. dışı bizim içi onlarındır belki. böyle olsa bile fırsat ayağımıza gelmiş olur, 1970 lerde avrupaya gidip avrupalıdan otomotiv sektörünü öğrendiysek 10 seneye kadar tohum işini kaparız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle