Türkiye, rotayı Afrika’ya çevirdi

Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerini artıran Türkiye, rotayı Afrika’ya çevirdi.

Türkiye, rotayı Afrika’ya çevirdi
Türkiye, rotayı Afrika’ya çevirdi
GİRİŞ 11.12.2014 07:57 GÜNCELLEME 11.12.2014 09:37
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Vekili Besim Şişman, hem yurt içi hem de yurt dışında arama yapan bir şirket olduklarını belirterek Afrika’da fırsatlar olduğunu söyledi.

Şişman özellikle Orta Afrika’da TPAO olarak çalışacaklarını açıkladı. Edinilen bilgilere göre öncelikli olarak Mozambik ve Angola’da petrol arama faaliyetleri yürütülecek. Öncelik kara sahalarındaki aramalara verilecek.

Sonrasında ise açık denizlerde petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri geliştirilecek. Şişman, Türkiye Petrolleri’nin 100 bin varil üreten bir şirket konumuna geldiğini belirtek “10 yılda 11 milyar dolar yatırımı, 18 milyar dolarda geliri olan bir şirketiz. Kendimizi uluslararası şirketlere göre ayarlamamız gerekiyor. 2023 hedeflerimiz var, üretim ve rezervlerin ikiye katlanmasına yönelik. Birkaç yıl sonra hedefler yukarı yönlü revize edilecektir” dedi. Şişman, Türkiye’nin petrol ve gazını karşılamak isteyen bir şirket olduklarını söyledi.

Karadeniz’den beklentimiz var

Şişman ‘Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Konferansı’nda yatırımlar ve yeni projeler hakkında bilgi verdi. Kara ve deniz yatırımlarının devam edeceğini dile getiren Şişman “Karadeniz’de 6 kuyu açmıştık. 2015 ilk çeyrekte de Şile kuyusu açılacak. Karadeniz’den beklentimiz var” diye konuştu. Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde ciddi teknolojik değişimler olduğunu ifade eden Şişman “Yeni yatırımlar için petrol fiyatları önemli olacak. Politik riskler ve anlaşmazlıklar var. Riskler potansiyel olarak fırsata çevrilir mi bunu düşünmek lazım. Fırsat olarak yeni teknoloji ve Afrika var. Düşen petrol fiyatları yeni projeler için de bir fırsat” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşa 6 milyar dolarlık katkı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin arz güvenliği problemi olmadığının altını çizerek kurulu gücün 12 yıl öncesine göre 2 kat artış gösterdiğini söyledi. Petrol fiyatlarında enteresan bir şekilde düşüş olduğunu dile getiren Yıldız “Petrol fiyatlarının düşüşüne Türkiye Petrolleri üzülebilir. Ancak ülke olarak kazancımız fazla. TP’nin cirosu 3.3 milyar dolar olsaydı bir yıl böyle devam ederse 1.2 milyar dolar azalacak. 5.5 aylık dönemde fiyat düşüşlerinden kaynaklanan vatandaşa peşin ödenen rakam ise 6 milyar dolar” dedi.

KAYNAK: STAR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Falanca 5 yıl önce Şikayet Et
    Mozambik'te ve Angola'da petrol arama işini kimse akıl edememişti de bize kaldı zaten. Petrol aramayı geç, Batılılardan fırsat bulup da bakkal dükkanı açacak arazi bile bulamazsınız oralarda.
    Cevapla