Bakan açıkladı: Rusya'dan istedik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz fiyatında indirim talebini Rusya tarafına ilettiklerini belirtti.

GİRİŞ 15.10.2014 16:22 GÜNCELLEME 15.10.2014 16:57
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından "Enerji Arz Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru" paneli düzenlendi.

Burada yaptığı konuşmasında Yıldız, Rusya'dan doğalgaz konusunda indirim talebinde bulunduklarını bildirerek, şöyle devam etti:

"Moskova'daki toplantı ve görüşmelerimiz önemliydi. Orada biz bu talebi Rusya tarafına ilettik. Fiyat indirimi istediğimizi ve bunun, kontrat ve anlaşmalarla bu revizyonun, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1 Ocak 2015 itibarıyla hakkı olduğunu ve konuyla alakalı hazırlık yapmalarını kendilerinden istedik. Tabii ki doğalgaz ve ham petrol fiyatlarının düşmesi, tüketici ülkemiz için iyi haberdir ve enerji ile alakalı giderlerimizi düşürecek bir kalemdir ama biz, birtakım düzenlemelere rağmen BOTAŞ ve ilgili kurum ve kuruluşların hala eksi yazdığını biliyoruz. Biz maliyetlerimizin daha altında sattığımız bir doğalgazdan bahsediyoruz. Öncelikle kurumlarımızın zararının telafi edilmesi söz konusudur. Bunlar telafi edilmeden diğer bir işleme gitmemiz ülkemize yapılan bir haksızlık olur. İndirim miktarlarını görmeden, piyasaya ne kadar, nasıl yansıyacaktır söylememiz doğru olmaz. Bildiğim hala kurumlarımızın bu manada zarar ettiğidir."

KAYNAK: EKOTRENT

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Taner yıldız
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • osman öztürk 5 yıl önce Şikayet Et
    Recep Tayyip Erdoğan "Devletin değil milletin yanında Cumhurbaşkanı!" derken aslında "Devleti İngiliz sisteminden arındıracağız!" demek istiyor, Yani Arabistanlı Lawrence,lerden ! Kavganın asıl ve tek nedeni bu!
    Cevapla