21 tane daha geliyor! Geçtiği iller yaşayacak

Ulaşımda yeni alternatif olan Yüksek Hızlı Tren geçtiği illeri de değiştirecek. YHT’nin yolcularına hizmet verecek 21 yeni gar inşa edilecek

21 tane daha geliyor! Geçtiği iller yaşayacak
21 tane daha geliyor! Geçtiği iller yaşayacak
GİRİŞ 18.08.2014 09:15 GÜNCELLEME 18.08.2014 09:29
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış


Yolcu taşımacılığında yeni bir alternatif yaratan hızlı tren hatları, beraberinde yeni garları getiriyor. Yüksek Hızlı Tren hatlarının devreye alınması ile birlikte 2023 yılında YHT hatlarında taşınacak yolcu sayısının yılda 70 milyon kişi olması bekleniyor. Bu kapasiteyi karşılayabilmek için ilk etapta yolcuların ağırlanacağı yeni Yüksek Hızlı Tren garlarının başında Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bozöyük, Sapanca, Arifiye ve Pamukova geliyor.

Gelecek dönemde ise aralarında Sabiha Gökçen Havalimanı ve Sögütlüçeşme gibi noktalarada hızlı tren istasyonları eklenecek.

ŞEHİRLER BAĞLANACAK

Yüksek Hızlı Tren hatlarına Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Konya-Eskişehir’in ardından 25 Temmuz’dan itibaren Ankara-İstanbul (Pendik) da eklendi.

Yapımı tamamlanan Ankara-İstanbul YHT hattının peşi sıra, inşaatı devam eden Bilecik-Bursa, Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hatlarının bitirilmesiyle ile birlikte Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul, Bursa, Sivas, Yozgat, İzmir, Afyon, Manisa, Uşak illeri birbirlerine yüksek hızlı tren ile bağlanacak. Yüksek Hızlı Tren hatlarının yanı sıra yolcu hizmetleri vermek üzere modern garlar da yapılmaya başlandı. TCDD Genel Müdürlüğü yeni kurulacak tren garları hakkında verdiği bilgide gar yapılması planlanan illeri de açıkladı. İlk olarak Ankara’da inşaatı süren garın 2016’da tamamlanması bekleniyor. Yılda yaklaşık 30 milyon yolcunun da Ankara merkezli seyahat etmesi bekleniyor.

ENGELSİZ GARLAR 

TCDD yetkilileri, yeni gar binalarının hepsinin engelli dostu olacağının altını çizdi. Genel olarak YHT gar binalarında Yüksek Hızlı Tren ile seyahat edecek yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayacak bölümler yer alacak. Ayrıca tüm bina ve tesislerde bedensel engelli yolcuların ulaşımını sağlayacak şekilde rampaların ve asansörlerin yapılması planlanıyor. Garların büyüklükleri yolcu kapasitelerine göre belirleniyor.

VIP VE CIP OLACAK

Ankara gar binası ilk etapta günlük 20 bin ve yakın gelecekte günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek şekilde planlandı. Yüksek hızlı trenlerin kabul ve sevkleri için 6 adet yeni demiryolu hattı ve yaklaşık 400 metre uzunluğunda ve yaklaşık 11 metre genişliğinde 3 adet yeni yolcu peronu yer alacak. Keçiören Metrosu ve Ankaray Tandoğan istasyonundan gar yapısına 3 adet yaya bağlantısı planlandı. Ayrıca Başkentray ve Esenboğa Havalimanı da bağlanacak. Yüksek Hızlı Tren Terminal Binası ana gar holü, bilet satış gişeleri ve kioskları, VIP ve CIP Salonları, bankalar, ATM Gişeleri, Emanet Dolapları, TCDD ofisleri, hızlı kargo gişe ve ofisleri, kadın ve erkekler için mescitler, kafeteryalar ve restoranlar, çeşitli alışveriş birimleri/dükkânlar, fast food restoranları, bekleme üniteleri/bankları, jandarma ve polis ofisleri, özel bina güvenlik birimleri ve ofisleri, danışma bankoları, ilk yardım ünitesi/revir, otel, ofis mekanları, toplantı salonları, otoparklar gibi birimlerden oluşacak.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • osman öztürk 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu projelerin sahibi Abdulhamid`i anlamak herşeyi anlamak olacaktır. Necip Fazıl Kısakürek,,. Batılı Devletler perişan durumda , Kırk Yıl Şu Devletlerin Birbirine Düşmesini Bekledim. Onlar Birbirlerine Düştü, Şimdi ben Tahtta Değilim, Ulu Hakan Cennet Mekan Sultan Abdülhamid Han,
  Cevapla
 • Düşünen Adam 5 yıl önce Şikayet Et
  YHT hatları hakkında bilgi. Yeni "Yüksek Hızlı Tren (YHT)" ve "Hızlı Tren (HT)" hatları yapılıyor ve yapılacak.Toplamda 7000 km hattın bir kısmı faaliyette, bir kısmı inşaat halinde ve bir kısmı da proje ve etüt safhasında. Ankara'ya kadar gelen YHT Yozgat-Sivas-Erzincan-Kars hattında devam edecek (Bir kısmının inşaatı başlamış durumda). Ankara'dan Afyon-Uşak-Manisa-İzmir YHT'si de inşaat halinde. Bursa'ya hat yapılıyor. Balıkesir'e doğru devam edecek. İstanbul'dan Edirne'ye de mevcut hat iyileştiriliyor ayrıca Hızlı Tren hattı da yapılacak. Diyarbakır'a gidecek. Konya-Karaman inşaat halinde, Karaman'dan da Mersin-Adana-Antep'e doğru devam edecek. Vs. vs. Yani İstanbul-Ankara-Konya üçgeni Türkiye'deki YHT hatlarının omurgası durumunda. Omurga hayata geçti, şimdi her bir uçtan uzatılıyor.
  Cevapla
 • Kadir KILIÇ 5 yıl önce Şikayet Et
  asaletın yeter. türkıyemm
  Cevapla
 • kemal özyurt 5 yıl önce Şikayet Et
  denizliyi göremedim. 4 milyar dolara yaklaşan ihracatı ile türkiyenin ihracatta 7 büyük ili neden yok anlaşılır gibi değil
  Cevapla
 • Temiz Bey 5 yıl önce Şikayet Et
  Haydi Türkiyem ! ister Kılıçdaroğlu ister Bahçeli boykot etsin, biz yolumuza devam !. onlar Türkiyeye bir hizmet veremediler, çekememezlikten boykot ediyorlar, tek arzum trenlerin artık Türkiyede yapılmasıdır !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle