YHT yolcularına büyük kolaylık

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yüksek Hızlı Trenleri (YHT) dünya standartlarında lükse kavuşturuyor.

YHT yolcularına büyük kolaylık
YHT yolcularına büyük kolaylık
GİRİŞ 10.08.2014 07:13 GÜNCELLEME 10.08.2014 07:13
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış


Bakanlığın başlattığı çalışmalar kapsamında trende bisikletler için vagon ayrılacak. Buna göre vatandaşlar hızlı tren yolculuğunu tercih ederken artık bisikletlerini de yanında götürebilecekler.

Hızlı treni kullanan dünyada 8 ülkeden biri olan ve her geçen yılda tren hattını artıran Türkiye, şimdi YHT’lerde dünya standartlarında yeni bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor.

Bisiklet kültürü yaygınlaştırılacak

Genellikle gelişmiş ülkelerin bazılarında uygulanan hızlı trenlerde bisiklet vagonu projesini Türkiye’de de başlatmayı planlıyor.

Konuyla ilgili çalışma başlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesindeki Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD), proje kapsamında hızlı trende vagonlardan birini sadece bisikletler için ayıracak. Böylece vatandaş bisiklet ile geldiği tren garına çok az miktarda bir ücret farkı ödeyerek trende bisikletler için ayrılan özel vagonda bisikletini gittiği şehre yanında götürebilecek. TCDD, bu projeyi hayata geçirmekle birlikte vatandaşlarda hem bisiklet kültürünü yaygınlaştırmayı hem de gittiği ilde istediği yerleri bisiklet ile daha rahat bir şekilde ulaşmasına olanak sağlamayı hedefliyor. 

KAYNAK: STAR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ahmet türkmen 5 yıl önce Şikayet Et
    motorlar. çok büyük olmayan elektrikli yada benzinli motorlarda dahil edilmeli
    Cevapla
  • İsa Koç 5 yıl önce Şikayet Et
    Çok iyii. Tebrik ederim. Aslen ben memleketime bisikletimi götürmek isterim Çarşamba'ya. Zaten dümdüz, tirenden in bisiklete bin, o güzelim ilçemde geze geze akrabaları ziyaret et. Yalnız eskiden tiren hattı çarşambaya kadar geliyordu şimdi o hatta iptal ettiler :( . En kısa sürede tekrar bekliyoruz.
    Cevapla