SETA'nın Büyüme Beklenti Anketi açıklandı

​Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) 2014 yılı 1. çeyrek Büyüme Beklenti Anketi açıklandı.

SETA'nın Büyüme Beklenti Anketi açıklandı
SETA'nın Büyüme Beklenti Anketi açıklandı
GİRİŞ 05.06.2014 11:05 GÜNCELLEME 05.06.2014 11:05


Ankete katılan ekonomistler, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,2 büyüyeceğini bekliyor.

SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl'ün imzasıyla yayımlanan "2014 Yılı 1. Çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) Büyüme Beklenti Anketi" sonuçlandı.

20 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, ekonomistlerin 1. çeyrek GSYH büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 4,2 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ilk çeyrek büyüme beklentileri en yüksek yüzde 5,8, en düşük ise yüzde 3,5 aralığında yer aldı.

Anket sonuçlarında, 2014 yıl sonu ekonomik büyümesinin de Orta Vadeli Program'da (OVP) hedeflenen yüzde 4'ün üzerinde olması beklendiği kaydedildi.

Beklenen ekonomik büyümenin kaynağının ise sanayi üretim endeksinde, kapasite kullanım oranında ve Avrupa Birliği (AB) ekonomilerinin toparlanması ile birlikte artan net ihracat verilerinde meydana gelen artış olduğu ifade edildi.

- SETA Büyüme Beklenti Anketi -

SETA Vakfı tarafından temel makroekonomik değişkenlerin en önemli verilerinden ekonomik büyüme oranı için gerçekleştirilen beklenti anketinin amacı, ekonomik karar birimlerine kısa vadeli beklentilere ilişkin bilgi sunmak ve ekonomik büyümede karar alıcı ve uzman kişilerin çeşitli makroekonomik değişkenlere ilişkin beklentilerini ortaya çıkarmak.

Bu amaçla, 2014 yılı 1. çeyrek GSYH büyüme tahmini için 20 ekonomist ile görüşüldü. Ankette, büyüme rakamına ilişkin alınan tahminlerin yanı sıra, ekonomistlerin ekonomik büyümenin kaynakları ile ilişkin değerlendirmeleri de soruldu.

Ekonomik büyüme beklentisi için tahminlerin aritmetik ortalaması hesaplanarak, 2014 yılı 1. çeyrek ekonomik büyüme beklentisi elde edildi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ