Financial Times'tan itiraf gibi açıklama

Gezi parkı protestoları ve 17 Aralık operasyonunun ardından Türkiye aleyhinde yaptığı haberlerle dikkat çeken İngiliz Financial Times'dan (FT) itiraf gibi değerlendirme geldi: "Piyasa da biz de o kurum ve ekonomistlere göre karar almıyoruz. İtibarlarını düzeltmeliler"

Financial Times'tan itiraf gibi açıklama
Financial Times'tan itiraf gibi açıklama
GİRİŞ 08.05.2014 08:22 GÜNCELLEME 08.05.2014 08:22

Fed'in parasal genişleme programıyla kredilerin arttığı ve cari açığın yüksek olduğu Hindistan, Endonezya, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye'yi kırılgan gösteren gazetenin Uluslararası İlişkiler Editörü David Gardner, Financial Times Türkiye Zirvesi'nde Sabah'ın sorularını yanıtladı.

Gardner, kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankalarının ekonomistlerinin görüşlerinin piyasada karar almada etkili olmadığını ve kendilerinin de bu yorumlara eskisi kadar itibar etmediklerini belirtti. Kırılgan beşli olarak Türkiye ve dört gelişmekte olan ülkeyi değerlendiren kuruluşların saygınlıklarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Gardner, "Piyasadaki yatırımcı da ben de yatırımcı olsam o analizleri dikkate alarak yatırım yapmam. Yatırımcıların kendi analizleri var" dedi.

KOMİSYON KURULDU

Financial Times Türkiye Zirvesi'ne katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise "17 Aralık ile ilgili iddiaların sonuna kadar takip edileceğine inanıyor musunuz?" şeklindeki soruya karşılık, her türlü iddiayı ciddiye aldıklarını ve parlamentonun bunlarla ilgili bir inceleme komisyonu kurulmasını kabul ettiğini söyledi. Şimşek, hukukun üstünlüğünü ve yolsuzluğa sıfır tolerans gösterilmesini istediğini ancak doğru işlemeyen ve tamamen suç unsurlarına dayalı grupları da kabul edemeyeceğini kaydetti.

YAZDIR