Gümrüklere bin 750 kişi alınacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı "B" grubu kadroları için 744 muhafaza memuru, 286 muayene memuru ve 366 memur olmak üzere toplam bin 396 kişinin ataması gerçekleştirildi. Bakan, 2013'te alınacak sayıyı da açıkladı

Gümrüklere bin 750 kişi alınacak
Gümrüklere bin 750 kişi alınacak
GİRİŞ 04.01.2013 09:47 GÜNCELLEME 04.01.2013 11:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı "B" grubu kadroları atamaları için kura çekimi yapıldı. TOBB binasında gerçekleştirilen kur çekimi törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı katıldı. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen kura çekimiyle; 744 muhafaza memuru, 286 muayene memuru ve 366 memur olmak üzere toplam bin 396 adayın, 60 şehre atanmalarına ilişkin olarak görev yerleri belirlendi. Bakan Yazıcı, atanan memur adayları ile konuşarak onların heyecanına ortak olurken, en fazla atamanın da Habur Sınır Kapısı'na yapıldığını bildirdi.

Kura öncesi konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, atanacak memur adaylarına tavsiyelerde bulundu. Gümrük idarelerinde çalışanların sıradan bir devlet memuru olmadığını belirten Yazıcı, Türkiye'de 25 kara, 7 demiryolu, 55 deniz ve 48 hava olmak üzere toplam 135 hudut kapısı ve 147 gümrük müdürlüğünün bulunduğunu ifade etti. Gümrüklerin, dış ticaretin nabzının attığı yerler olduğunu söyleyen Yazıcı, "Sınırlarımızdan bu yıl 11 milyondan fazla araç, 90 milyondan fazla yolcu ülkemize giriş-çıkış yapmıştır. Bu kadar büyük bir parasal sorumluluk doğuran iş ve işlemleri gümrükler vasıtasıyla yapıyorsunuz" dedi.


"Bu ülkenin ticaretinin tamamı sizlerin elinizden geçecek" diyen bakan Yazıcı, adaylara tavsiyelerde bulunarak, "Ticaret erbabımızın işlerini kolaylaştırın. Hizmet verdiğiniz kişiler, sizin yanınızdan memnuniyetle ayrılsın. Zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Vatandaşı dinleyin. Bürokratik bir sorunu varsa çözün. Nasıl çözeceksiniz? Kanunlar ve etik kurallar çerçevesinde çözeceksiniz. Yapılan değişiklikleri hemen öğrenin, bu konuda istekli ve atak davranın. Mevzuata hâkim olun, 'ben bilmem, başkası yapsın' demeyin" ifadelerini kullandı.

"YASA DIŞI TİCARETE GÖZ YUMMAYIN"

Gümrüklerde meydana gelen kaçakçılık olaylarına ilişkin konuşan Yazıcı, "Yasa dışı ticaret yapmak isteyenlere göz açtırmayacak olanlar yine sizlersiniz. İş hayatınızda farklı tekliflerle karşılaşmanız mümkündür, sakın bunlara meyletmeyin. Çok açık biçimde ifade ediyorum; rüşvet verenin de, alanın da bu tür işlere göz yumanın da, gözünün yaşına bakmayız" dedi.

BİN 750 KİŞİ DAHA ALINACAK

Atamalarla birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda görev yapan personel sayısı 13 bin 94'e ulaştı. Yeni sınav ilanı ile "B" grubu unvanlar için yaklaşık bin 750 kişinin daha Bakanlığa katılımı yönünde çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • cemal yildirim 8 yıl önce Şikayet Et
    piyango. piyango çıkacak diye bekleyeceğine gümrüğe işe gir. daha çok kazanırsın. kamera vs. hepsi hikaye.
    Cevapla
  • bgungor 8 yıl önce Şikayet Et
    mutlu türkiye böyle olur.. tüm gümrükler kamera kayıtlı 24 saat takip edilip şeffaf bir yönetim olsun,çalışanları ve memurları mal varlığı dahil sıkı takip edilsin kuş uçmaz memelekete huzur gelir.ne zehir gelir,nede silah nede kaçak,mutlu türkiye hepimize lazım ,al sana çözüm,yoksa tümü uçarak havadanmı geliyor.?
    Cevapla