6 günde parasını çekmeyen hasta işçi yandı

Geçici iş göremezlik ücreti; hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresi için ödeniyor.

6 günde parasını çekmeyen hasta işçi yandı
6 günde parasını çekmeyen hasta işçi yandı
GİRİŞ 23.09.2016 08:08 GÜNCELLEME 23.09.2016 08:08
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Geçici iş göremezlik ücreti; sigortalının iş kazası geçirmesi, meslek hastalığına yakalanması ya da hastalık ve hamilelik durumlarında, yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresi için ödeniyor. Sigortalı, hastaneden aldığı rapor nedeniyle, geçici olarak çalışamadığı için aylık ya da haftalık olarak gelir kaybı yaşıyor. Bu gelir kaybının telafisi, geçici iş göremezlik ödeneği ile sağlanıyor. İstirahat raporunun bitim tarihini takip eden gün itibarıyla geçici iş göremezlik ödeneğine ait ödeme işlemleri başlatılıp, anlaşmalı bankaya sigortalının TC kimlik numarasına tanımlanarak gönderiliyor.

Ancak son zamanlarda iş göremezlik ödeneği alınmasında, yetkili banka hesabından 6 gün içerisinde çekilmediği takdirde 3 aya varan gecikmeler yaşandığı belirtiliyor. Her ayın 8 ile 14’ü arasında çekilmek üzere, iş göremezlik ödeneği işçi adına banka hesabına aktarılıyor. Ancak çeşitli nedenlerle paranın banka hesabından bu tarihler arasında çekilmemesi halinde, hak edilen ödenek emanete alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına geri gönderiliyor. Ücret geri gönderildiğinde ise SGK’ya tekrar başvuru yapılması gerekiyor. Bu tarihten sonra da işlemlerin tamamlanması ve paranın tekrar bankaya aktarılmasının zaman aldığı belirtildi. SGK’nın her bir şubesinin ayda ortalama 7-8 bin iş göremezlik ödeneği işlemi yaptığı belirtiliyor.

2 HAFTA İÇİN 'ASGARİ' 512 TL

Bir günlük iş göremezlik ödeneği için rapor tarihinden önceki 3 aylık brüt kazanca bakılıyor. 3 aylık brüt kazanç, 90’a bölünerek, günlük brüt kazanç hesaplanıyor. Çıkan rakamın 3’te 2’si günlük iş göremezlik ödeneği dikkate alınıp raporlu gün sayısıyla çarpılıyor. Asgari ücretli işçi için brüt 1647 liradan günlük ücret 54.9 lira çıkıyor. Bu rakamın 3’te 2’si olan 36.6 lira günlük ödenek oluyor. İki hafta çalışamayan işçi için yatırılan ödenek ise 512 lira.

Habertürk

ETİKETLER
hasta işçi
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ruhi 4 yıl önce Şikayet Et
  Peki ben Esnafım Hasta olunca rapor alırsam bana kim para ödeyecek? Dükkanı iflas ettim kapattım diyelim Bana kim işsizlik maaşı verecek. Kısaca şunu söylüyorum Esnaf bu ülkede ne? Konumu, yaşamı, görevi vs nedir? Yani biz insan değilmiyiz? Sanki başka bir ülkeninm haberini okuyorum şu an
  Cevapla
 • sakarya 4 yıl önce Şikayet Et
  bu parayı ben alamadım. saçma bir düzen. zaten tüm işçiler maaşı bankadan çekiyor neden maaş hesabına yatmıyor da ptt veya ziraatta bir hesaba yatıyor? sonra git gel parayı bulabilirsen çekersin.
  Cevapla
 • 12345 4 yıl önce Şikayet Et
  Haberi okudum ve çok feci bir şekilde yanıyor.
  Cevapla
 • recep 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu özel sektör işçisi her zaman çekmeye mahkumdur
  Cevapla