Yüzbinlerce memurun gözü kulağı TBMM'de

Torba yasa paketi genel kurula geldi ama tartışması bitmedi.

Yüzbinlerce memurun gözü kulağı TBMM'de
Yüzbinlerce memurun gözü kulağı TBMM'de
GİRİŞ 15.07.2014 09:03 GÜNCELLEME 15.07.2014 11:20
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Birçok kesimi yakından ilgilendiren düzenlemelerin yer aldığı ‘torba yasa paketinde’ komisyonda tartışmalı geçen 2 düzenlemenin, Genel Kurul süreci de zorlu geçecek. Görevden alınan memura geri dönüş yolunu kapatan yasa maddesi ile 5 yıl önceki özelleştirmelerde yargı kararlarını yok sayan düzenlemenin muhalefetin sert tepkisini çekmesi bekleniyor. İki maddenin komisyonda 38 gün süren görüşmelerinin, genel kurulda süreci 10 güne uzatması muhtemel.

Maddeye göre görevden alınan üst düzey bir yetkili, aynı göreve iade için açtığı davayı kazansa dahi bu yargı kararı 2 yıl boyunca uygulanmayabilecek. Bu sürecin sonunda da çalışan aynı göreve değil, benzer nitelikte başka bir göreve atanacak. Anayasaya aykırı olduğu belirtilen düzenleme 270 bin kamu çalışanını yakından ilgilendiriyor. Bu kamu çalışanlarının  başında tüm Emniyet teşkilatı geliyor. Emniyet teşkilatında herhangi bir makam veya mevki ayrımı olmaksızın  259 bin çalışan için uygulanacak olan düzenleme, diğer kurumlarda ise üst düzey yöneticiler için geçerli olacak. Kamuda üst düzey yönetici olarak 5 bin 152 çalışan bulunurken, büyükşehir belediyelerindeki üst düzey yönetici sayısı ise 1922. Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlardaki bin 382 yönetici de bu kapsamda yer alacak.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
TBMM polis meclis
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • ibrahim Serhat 5 yıl önce Şikayet Et
  bizim dereceleri ic ettiler. derecelerimizi vermediler sebep olanlardan allah sorsun. bariz haksizlik yapildi
  Cevapla
 • Simavi 5 yıl önce Şikayet Et
  Memur-Sen. Memurun başınd böyle bir sendika olduktan sonra daha çok şey kaybedecek memurlar.
  Cevapla
 • Abdullah Genc 5 yıl önce Şikayet Et
  Darbe yolunu açan bile göreve dönüyor. Devletin bir yaptırım gücü olmalı. Kendisine karşı, demokratik düzene karşı işlenen suçlarda, göreve dönme olamamalı! En başta kolluk teşkilatları temizlenmeli. Tasarının geçmesini umuyorum.
  Cevapla
 • Hüseyin UĞURLU 5 yıl önce Şikayet Et
  Görevden atılan kişiyi neden tekrar göreve döndüreceksinki?. ya memur adam gibi çalışsın atıldıysa bir daha göreve almayacaksın kardeşim adam memur her pislik var görev yapmaz rapor alır işi gücü dalavere atacan kardeşim çalışanında şevkini kırıyor böyle insanlar bizde mesel bir hizmetli var işi gücü hile adam bize 2 yıldır atandı Allah rızası için bir saat görev yapamadı
  Cevapla