Taşeron işçiye kıdem tazminatı müjdesi!

Taşeron firma işçileri, her yıl işten çıkarılma korkusu yaşamayacak. Yeni hazırlanan yasa tasarısı taslağıyla, taşeron işçilerin çalışmaları kıdem tazminatıyla garanti altına alınıyor. Ayrıca taşeron patronun ödemediği ücreti asıl patron ödeyecek.

Taşeron işçiye kıdem tazminatı müjdesi!
Taşeron işçiye kıdem tazminatı müjdesi!
GİRİŞ 20.09.2013 10:42 GÜNCELLEME 20.09.2013 12:52
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Çalışma hayatının önemli sorunlarına çözüm bulmayı amaçlayan yeni bir paket, Meclis'in açılmasıyla birlikte yasalaşacak. Pakette taşeron işçilerin sorunlarının çözümünden doğum izninin artırılmasına, memurlar kanununda yapılacak değişiklikten işsizlik ödemelerinin artırılmasına kadar pek çok madde bir arada bulunuyor.

MECLİS'İN AÇILMASIYLA GENEL KURULA GELECEK

Önceki gün Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) masaya yatırılan paketle ilgili olarak ayrıntılı müzakere yapıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığındaki toplantıya ekonomiyle ilgili bakanlar katıldı. Toplantıda yasa tasarısı taslağının ayrıntılarının yanı sıra ekonomiye maliyeti ve doğacak maliyetlerin nasıl karşılanacağı görüşüldü. EKK'da paketle ilgili olarak müsteşarlar düzeyinde son bir teknik çalışma yürütülmesi karara bağlandı. Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak paket, Meclis'in açılmasıyla birlikte yasalaşmak üzere Genel Kurul'a gelecek.

HER YIL İŞTEN ÇIKARILMA KORKUSU OLMAYACAK

Pakette kamudaki taşeron işçilerle 3 veya 5 yıllık sürelerle sözleşme yapılması ve bu yolla işçilerin her yıl girdi çıktı yaptırılarak hak kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor. Böylece örneğin bir bakanlıkta taşeron firma işçisi olarak çalışan kişi, her yıl işten çıkarılma korkusu yaşamayacak. Bu durum, ücretlerde de iyileştirme getirecek. Her yıl sözleşmesi yenilenen ve asgari ücret üzerinden maaş verilen işçinin aylığı, düzenli olarak artacak. Taşeron işçilerin maaşlarının garanti altına alınabilmesi için de taşeron patronun ödemediği ücreti asıl patron ödeyecek. Her yıl girdi çıktı yaptırılarak kıdem tazminatı ellerinden alınan işçilere bu yolla kıdem tazminatlarını alabilme imkanı verilecek. Pakette 657 sayılı Memurlar Yasası ile ilgili de önemli başlıklar var. Buna göre nitelikli personelin dengesiz dağılımını önlemek için memurlara az gelişmiş illerde ve bölgelerde 3 yıl süreli zorunlu hizmet yapacaklar.

Paketten önemli başlıklar:

MEMUR ÖNCE BATIDA GÖREVE BAŞLAYACAK

Pakette memurları ilgilendiren bir başka ayrıntı da göreve yeni başlayan memurların görev yerine ilişkin. Buna göre memur ilk olarak batıda bir ile atanacak. Burada en az 3 yıl görev yaptıktan sonra mecburi hizmet için Doğu ve Güneydoğu'ya gidecek. Şu anki uygulama ise bunun tam tersi. Toplu sözleşmede sendikaların gündeme getirdiği kimi düzenlemeler de pakette yer alacak.

6 YIL BORÇLANMA HAKKI

Bir süredir üzerinde çalışılan doğum teşviklerine ilişkin düzenleme de pakette yer alacak. Buna göre çalışan kadınlara halen iki çocuk için verilen geriye dönük borçlanma imkanı 3 çocuk için uygulanacak. Buna göre doğum yapan kadınlar, 6 yıl süreyi geriye dönük borçlanarak kolay emekli olabilecekler. Doğum izni 16 haftadan 18 haftaya çıkacak. İşverenin itirazı nedeniyle bu düzenlemenin yine 16 haftada kalması da seçenekler arasında.

MEMUR ANNEYE YARIM GÜN MESAİ

Kadın memurlara, doğumdan sonra yarım maaş karşılığı birkaç yıl yarım gün mesai uygulaması, isteyen anne memurlara ücretsiz izin kolaylığı sağlanması, memurlar için doğum izninde geçen sürelerin memuriyet sayılması ve çocuk yardımlarının artırılması pakette yer alacak başlıklar. Kamu kurumlarına kreş zorunluluğu getirilmesi de doğum teşvikleri kapsamında düşünülüyor. Gençlerin evliliğe teşviki için faizsiz kredi verilmesi ve TOKİ'den öncelikli ev sahibi olmaları pakette yer alacak.

KAMUDA EN FAZLA TAŞERON İŞÇİ TEMİZLİKÇİ

Temizlik 202.620

Diğer hizmetler 155.361

Güvenlik 119.316

Veri giriş 40.804

Hasta yönlendirme 19.275

Bahçe bakım 10.496

Atık 10.226

Sağlık 5.314

Dağıtım 2.632

Yazılım 1.214

Sayaç okuma 514

Tahmil-tahliye -87

Toplam: 567.85

KAYNAK: ZAMAN
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • COŞKUN ÇAKIR 6 yıl önce Şikayet Et
  ya arkadaşlar napıyosunuz siz ya. biriside yazmış çok şükür bizide düşünen var diye bumu düşündükleri yahu harbiden biz gerçekten koyunmuşuz ya bunun neresi iyileştirme bu olay zaten mehkeme sonucunda veriliyor şu anda bu durum zaten var ama hiç bir patron vermiyo herkes mahkemelik hani %98 i müslüman ülkesindeyiz artık gerisini sizler bir daha düşünün...
  Cevapla
 • ahmet özurfalı 6 yıl önce Şikayet Et
  seçim anketleri. Bu seçim anketlerini taşeron elamanları alt üst edecek galiba sonuç öyle gösteriyorum sayın hükümet.
  Cevapla
 • ahmet balta 6 yıl önce Şikayet Et
  taşerona devam. kadro başka bahara kaldı seçimde görüşürüz
  Cevapla
 • fukara düşler 6 yıl önce Şikayet Et
  bıktık... öncelikle haber7 hep aynı haberi tekrar tekrar yayınlamanız bıkkınlık verdi.. kamu ve özel sektördeki taşeron sorunu artık kangren olmuş bir sorundur.. herşeyi paraya yada işguvencesinede indirgememek gerekir... taşeronda çalışan arkadaşlar kadrolu mesai arkadaşları ve idari amirleri karşısında kesinlikle söz hakkına sahip değildir... sürekli itilip kakılmaktadır...onların gözünde kendi işlerini onların yerine yapacak köle gibi görülmektedir....suan mevcut yasada varolan haklarını bile kullanamayan taşeronlar. var... uzun lafın kısası tek çözüm kadrodur... kadro diyince kpssden kul hakkından dem vuracak arkadaşlar olacaktır.. onlarada tek sözüm yıllardır taşeronların hakkı sömürülürken nerelerdeydiniz...??
  Cevapla
 • MUSTAFA YILDIRIM 6 yıl önce Şikayet Et
  BİZ TAŞERONLAR HERŞEYDEN EVVEL İNSAN YERİNE KONMAK İSTİYORUZ. bırakın 2.sınıfı 5.sınıf insan bile değiliz yetkililer bizlere nasıl muamele yapıldığına gelsinde bi zahmet bir baksın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle