2,5 milyon memura yeni sınav

2.5 milyon memur yükselmek için bundan böyle yazılının yanında, sözlü sınava da girecek. Yazılı sınavdaki soru sisteminde de yenilikler yapıldı.

2,5 milyon memura yeni sınav
2,5 milyon memura yeni sınav
GİRİŞ 03.09.2013 06:55 GÜNCELLEME 03.09.2013 08:46
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan görevde yükselme sınavlarında, radikal değişiklikler yapıldı.

Memurlar artık yükselebilmek için sözlü sınava da girecek. Ayrıca daha önce zorunlu olarak sorulan, anayasa, ulusal güvenlik, inkılap tarihi gibi konular da çıkartıldı. Kurumlar kendi konularında sorular hazırlayacak. Yönetmelikte yapılan değişiklik ile görevde yükselme yönetmeliğinin uygulanmayacağı hallerin düzenlendiği 2'nci maddedeki ilçe müdürü ifadesi, "ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" şeklinde düzenlendi. Ayrıca, avukat kadro pozisyonundan hukuk müşaviri kadrosuna atanma, görevde yükselme kapsamı dışına çıkartıldı. Getirilen düzenleme ile görevde yükselme mahiyetindeki atamaların yapılabilmesi için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süre arama zorunluluğu kaldırıldı. Ancak, isteyen kamu kuruluşu alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arayabilecek.

SÖZLÜ İMTİHAN...

Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki görevde yükselme suretiyle atanacaklarda yazılı ve sözlü sınavda başarılı olma şartı aranacak. Müdür dışındaki diğer alt görevlerde ise yazılı sınav yeterli olacak. Şube müdürü ve müdür kadroları için yapılacak sözlü sınava ilan edilen kadro ve pozisyon sayısının 5 katına kadar aday sözlü sınava alınacak. Sözlü sınav notu bu kadrolar için başarı notu sayılacak. Müdür dışındaki kadrolar için ise yazılı sınav notu başarı notu sayılacak.

ARANACAK ÖZELLİKLER

Sözlü sınavda müdürler için şu özellikler aranacak: a) Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi, b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, c) Liyakati, temsil kabiliyeti, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu, d) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, e) Genel kültürü ve genel yeteneği, f) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı.

DERS KONULARI DEĞİŞTİ

Görevde yükselme Sınavının ders konuları arasında yer alan, 1982 Anayasası, Atatürk İlkeleri, İnkılap Tarihi, Ulusal Güvenlik, Etik Davranış İlkeleri, Türkçe Dilbilgisi ve Halkla İlişkiler zorunlu ders kapsamı dışına çıkartıldı. Kamu kurum ve kuruluşları yazılı sınava ilişkin konu başlıklarına istediği şekilde ve konuda yapacağı duyuruda yer verecek.

YORUMLAR 26
 • Doğrucu Davut 9 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış. Sözlü sınav uygulaması adilane olmazsa torpile zemin hazırlar...
  Cevapla
 • kazımm 9 yıl önce Şikayet Et
  fatih sultan mehmet kardeşim. imanın şartı- islamın şartı geç demişsin. polislik mülakatında sorulan sorular diye nette bi arama yap istersen.
  Cevapla
 • ahmet adivar 9 yıl önce Şikayet Et
  torpil. bundan sonra torpilsiz tuvalete bile gidemeyeceksin...Niye mülakat getiriyorsunuz milleti milletvekillerinin koçağına atıyorsunuz....Geçen düzenleme süperdi adama diyecekler sen 70 al diğerine karışma biz işini hallederiz adamın cevabı ama ben 70 alamam ki bekle ozaman bir yerden soru buluruz sana .... Vallahi belki kabiliyeti ve zekasıyla memur olamayacak insanlar şuan müdürlük yapıyor tek sebepte bu lanet olası torpildir...Kurumların başındaki müdürlerine bir bakın çok iyiler çok azı kendi hakkıyla gelmiştir... hepsi 3 lü kararname ile yani hepsi torpil ama kendilerine sorarsan sanki sınavı kazanıpta gelmiş bir edayla anlatırlar...Allah rızası için geri adım adın.... Eski sistemi getirin hatta yazılı sınavı iyice zorlaştırın hakkı olanlar gelsin.... sayın başbakanım buna izin vermeyin ....Saygılarımla
  Cevapla
 • erdal islam 9 yıl önce Şikayet Et
  çok şükür birşeyler oluyor. sözlü sınavları hatır gönül kafa kol akraba vs tehditlerine ve tehlikelerine karşıda korundumu alın size liyakat ve adalet toplumumuzda güzelleşir herkeste memnun olur ve inşallah bunlar hepimiz için hayırlı şeyler getirecek düzenlemeleri yapanlar varolun.
  Cevapla
 • MASTER 9 yıl önce Şikayet Et
  5 defa mülakata katildim. Cevre ve Sehircilik bakanliginda mulakata katildim...mulakat 2 dk sürdü...ama sonra ögrendim ki mülakata bile gelmeye kalmadan atanan olmu$ (trabzonlu olmak, dayim bakan)..ayni sekilde Iller bankasi mülakatina katildim 88 KPSS varken 76 yi aldilar...zaten beledi ve bazi karumlarda KPSS siz 120 bin kisi i$e alindi...! (not: yurtdi$i yüksek lisans yaptim..ingilizce ve almancam var..3 seneden fazla özelde calistim..)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle