Hükümet ile memurların zam pazarlığı başlıyor

Hükümet ile memur arasındaki, toplu görüşme maratonu yarın başlıyor. Yetkili konfederasyon Memur Sen %6+6 istiyor. Kamu Sen'in talebi ise %10+10. Görüşmeler, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun kararının alınması da dahil en geç 1 ay içerisinde sonuçlandırılacak

Hükümet ile memurların zam pazarlığı başlıyor
Hükümet ile memurların zam pazarlığı başlıyor
GİRİŞ 31.07.2013 09:27 GÜNCELLEME 31.07.2013 16:55
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Memurların maaş artışını belirleyecek ikinci toplu sözleşme görüşmesi için yarın hükümet ile Memur-Sen masaya oturacak. 2014-2015 dönemine ait toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için hizmet kollarında yetkili Memur-Sen'den 10, KESK'ten ise 1 sendika masada yer alacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda başlayacak toplu sözleşme görüşmesinde, kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ile diğer mali ve sosyal haklar belirlenecek.

Bakan Çelik'in başkanlık yapacağı Kamu İşveren Heyeti'nde, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığı temsilcileri yer alacak. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun başkanlık edeceği kamu görevlileri sendikaları heyetinde ise Memur-Sen'den 12, KESK'ten 2, Türkiye Kamu-Sen'den ise 1 üye yer alacak.

1 Ocak 2014'ten itibaren geçerli olacak

Toplu Sözleşme görüşmeleri, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun kararının alınması da dahil olmak üzere en geç ay sonuna kadar sonuçlandırılacak ve ardından Resmi Gazete'de yayımlanacak. Toplu sözleşmenin yürürlüğe girmesinin ardından memurların maaşları yeniden hesaplanacak. Toplu sözleşme 1 Ocak 2014'ten itibaren geçerli olacak.

3 konfederasyon tekliflerini iletti

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne dahil olan Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK, kamu görevlilerinin geneline yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme tekliflerini Devlet Personel Başkanlığı'na iletti. Her bir hizmet koluna özgü mali ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme teklifleriyse hizmet kolunda en çok üyeye sahip sendikalar tarafından hazırlanarak teslim edildi.

Memur-Sen'in başlıca talepleri şöyle:

-Emeklileri de kapsayacak şekilde taban aylığa 2014 için 100 lira zammın yanı sıra gelecek yıl için 6+6, 2015 yılı için 6+6 olmak üzere toplam yüzde 12'şer zam yapılmalı.

-Toplu sözleşme ikramiyesi 2014 için ayda 30 liradan yıllık 360 lira; 2015'te aylık 40 liradan yıllık 480 liraya çıkartılmalı.

-Sözleşme ücreti tavanı 4 bin 28 liradan 5 bin 500 liraya çıkarılmalı ve öğretim elemanları ve öğretmenlere 328 liranın üzerinde ek ödeme verilmeli.

Türkiye Kamu-Sen'in başlıca talepleri şöyle:

-Tüm kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarına 1 Ocak 2014'ten geçerli olmak üzere yüzde 10, 1 Temmuz 2014'ten itibaren de ilaveten yüzde 10 zam yapılmalı.

-2015 yılı içinde aynı şekilde tüm kamu görevlilerine ve emeklilerine birinci ve ikinci aylık dilimlerde ayrı ayrı yüzde 10'ar (yüzde 10+10) maaş artışı yapılmalı.

-Yılda iki kez dini bayramlar öncesinde tüm kamu görevlilerine 843 lira tutarında "Bayram İkramiyesi" ödenmeli.

Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personele de ek gösterge verilmeli.

KESK'in başlıca talepleri şöyle:

-2014 yılı için kamu emekçilerinin, geçmiş dönemlerden bu yana süren refah kayıpları telafi edilmeli, enflasyon ve cari dönemin ekonomik büyümesinden verilecek adil bir payla temel maaşı 2 bin 340 liraya yükseltilmeli.

-Kamuda sözleşmeli, taşeron ve benzeri farklı statülerdeki güvencesiz çalışmaya son verilmeli, tüm çalışanlar iş güvencesine kavuşturulmalı.

-Kamu ve özel sektör dahil tüm çalışanların ücretlerinin bin 101 lira olarak belirlenen açlık sınırına kadar olan kısmı vergiden muaf tutulmalı, üzerindeki miktar için vergi kesintisi yüzde 15 olarak sabitlenmeli.

-Tüm ek ödemeleri emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılmalı.

 

KAYNAK: AKŞAM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 39
 • recep gökçe 6 yıl önce Şikayet Et
  önce adaletsiz gelir dağılımını kaldırın. Yardımcı doçent niçin talebesi olan yetiştirdiği mühendisten, fakülte sekreterinden daha az maaş alır? Hiç olmaz ise eşit verin", adaletinize yakışırsa. Yakışmaz ise lütfen yüksek lisanstaki, doktoradaki emeği yok saymayın.
  Cevapla
 • nedim göven 6 yıl önce Şikayet Et
  "KAMUSEN MEMURLARI SATIYOR" diyen arkadaşa çok güldüm. Çünkü daha kim kimdir bilmiyor. Kamusen'in hükümeti desteklediği yok.
  Cevapla
 • özgür kahraman 6 yıl önce Şikayet Et
  SADECE GÜLÜYORUM. hükümetin verdiği zam değil enflasyon karşısında eriyen paranın karşılığıdır
  Cevapla
 • zafer sönmez 6 yıl önce Şikayet Et
  Birbirinizle uğraşacağınıza . Aklınıza yeni gelen Koçlar Eczacıbaşı Boynerlerle uğraşsanız pek bir sorun kalmayacak adamlar hamuduyla götürürken siz burada üç kuruşun kavgasını yapıyorsunuz
  Cevapla
 • Esat ÇEBİ 6 yıl önce Şikayet Et
  Çok Güldüm. Böyle komik haberler yayınlamayın ciddi olalım ne pazarlığı ya. Hükümet ne derse o nokta bitti. Atıyorum hükümet yüzde 3 verecekse 2 ile açıyor sendika 6 diyor hükümet 3ten fazla olmaz diyor al sana pazarlık. 3+3 tamam oluyor. ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle