Petrolün saltanatının son bulacağı tarih!

Uluslar arası enerji devi Shell, 2100 yılına kadar piyasaların nasıl şekilleneceğine yönelik "senaryo" raporunu paylaştı.

Petrolün saltanatının son bulacağı tarih!
Petrolün saltanatının son bulacağı tarih!
GİRİŞ 09.03.2013 07:17 GÜNCELLEME 09.03.2013 11:13
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Raporda, "petrolün bugünkü tahtına" ileride başka enerji kaynaklarının oturacağı ifadesi yeraldı. Shell'e göre, 2100 yılında dünyadaki enerjinin yüzde 37'si güneşten sağlanırken, petrolün payı sadece yüzde 10'da kalacak. Rapordaki ilk senaryoda doğalgaz, 2030 yılına kadar küresel çapta en çok kullanılan enerji kaynağı haline gelerek, petrolün 70 yıllık saltanatını sonlandıracak.

Shell'in "New Lens Scenarios"da, güneş enerjisinin dünyanın ana enerji kaynağı olacağını vurgulaması sürpriz oldu. "İki farklı dünya ve bunların olası sonuçlarının" sunulduğu raporda, bu zıt iki dünya "dağlar" ve "okyanuslar" olarak ayrılıyor. Daha klasik varsayımlar "dağlar" senaryosunda yer alırken, alışılagelmemiş sonuçlara "okyanuslar"da rastlanıyor. İşte iki senaryodan dikkat çekici başlıklar:

KLASİK SENARYO

• 2020'lerde, ABD ve Çin'in ortak çıkarlarına yönelik artan bir kabul ortaya çıkarken, G20 gibi bir G2 (ABD-Çin) küresel sistemi kontrol edecek. Bu düzen, iki müttefik arasındaki ilişkiden ziyade, bir mantık evliliğine benzeyecek.

• 2030'lara kadar uluslararası düzen daha renkli hale gelecek. Hindistan, Türkiye, Güney Afrika ve Brezilya gibi bölgesel güçlerin, kendi bölgelerindeki gündemi belirlemeye yönelik nüfuzları artacak.

• Kaya gazı ve kömür yatağı metanı geniş çapta yayılarak, küresel enerji sisteminde bir "doğalgaz omurgası" oluşmasına vesile olacak. * Kaya gazının yaygınlaşmasıyla, doğalgaz fiyatları dünya çapında daha düşük seviyelerde buluşacak.

• 2030'lu yıllarda doğalgaz dünyanın ana enerji kaynağı olarak, petrolün 70 yıllık saltanatına son verecek. Petrolden önce bu tahtta oturan kömürün saltanatı, yaklaşık 50 yıl sürmüştü (1910-1960).

• 2050'de dünya nüfusunun yaklaşık dörtte üçü şehirlerde yaşayacak. Şehir nüfusundaki en büyük artış Çin, Hindistan, Nijerya ve ABD'de yaşanacak. Binlerce küçük kasaba hızla şehre dönüşecek.

• Hidrolik kırılma yani "fracking" yöntemi, bugüne kadar dünyanın tükettiğinden daha fazla, devasa miktarlarda petrol ve doğalgazı ortaya çıkarma potansiyeline sahip.

• Yükselen ekonomilerde, doğalgazla çalışan CNG'li araçların filolardaki oranı giderek artacak.

• ABD, 2030'a kadar enerjide kendi kendine yeterli hale gelebilir.

• 2080 yılına kadar, binek arabalarda artık akaryakıt kullanmayacak.

ALTERNATİF SENARYO

• Okyanuslar, yüksek petrol ve doğalgaz fiyatlarının olduğu bir dünya. Bu ekonomik realite, yeni kaynakların ve teknolojik fırsatların anahtarı olarak, güneş enerjisin küresel öneme sahip olmasının kapısını açacak.

• Enerji talebi batıdan doğuya kaymaya devam edecek ve OECD'nin enerji talebindeki payı 2030'da yüzde 33 seviyelerine düşecek.

• Nispeten daha fakir ülkelerde bile, yükselen kişisel gelirler, konut sektöründe fotovoltaik güneş enerjisine doğrudan geçişi sağlayacak.

• Artan enerji fiyatları ve talebi, yenilenebilir enerjide güçlü büyümeye önayak olacak. Güneş enerjisi, bugün enerji kaynakları sıralamasında 13. sırada yer alırken, dünyanın ana enerji kaynağı haline gelecek. Güneş enerjisi 2040 yılında petrol, doğalgaz ve kömürün ardından dördüncü sırada yer alırken, 2070'e kadar liderliği kapacak.

• 2100'de enerji talebinin yüzde 38'i güneş enerjisinden karşılanırken, yalnızca yüzde 10'unu petrol karşılayacak. Diğer enerji türlerinin payları ise şöyle olacak: Biyoyakıtlar % 9.5, rüzgar % 8.4, doğalgaz

% 7.5, nükleer % 6.3, kömür %3.9.

• 2060'a kadar OECD içinde de, dışında da, elektriğin yaklaşık yüzde 40'ı fotovoltaik güneş enerjisinden sağlanacak.

• 2065 yılına kadar Hindistan, dünyanın en büyük enerji tüketicisi olacak

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 5
 • Aslan Yılmaz 7 yıl önce Şikayet Et
  Aslan Yılmaz. Ben şunu merak ediyorum. Yer altından çıkarılan milyonlarca ton petrolün bıraktığı boşluklara ne olacak. Şöyle bir şey var. Doğa boşluk kabul etmez diye. O boşalan yerler çökecek mi? Bununla ilgili bugüne kadar tek bir araştırma duymadım. Şimdi önlem alınıyor mu bilmiyorum ama ortadoğudaki ülkeler acaba farkına varmadan, ülkelerinin altını mı oyuyorlar.
  Cevapla
 • mevhibe inal 7 yıl önce Şikayet Et
  korku imparatorluğu!. enerji tekelleri, tohum tekelleri ile birleşiyor, abartılı enerji-kıtlık haberleri yayarken, ülkelerin tarım alanları-yağmur ormanları işgal ediyor. verimliliği-resevleri abartılı, astarı yüzünden pahalı, aşırı su ve kimyasal kullanarak çevreye, toprak-suya, bio çeşitliliğe, bölge insanı ve tarımına zarar veren gmo bio-yakıt, kaya gazı gibi alternatif enerjiler öne sürüyor. sonuçta gıda fiyatları artıyor. kıtlığa çare diye patentlenen gmo tohumlar yakıt olarak kullanılıyor. kısır bir döngü ile enerji ve gıda tekelleştirilmeye başlıyor. Rus bilim adamlarına göre petrol gaz yenilenebilir enerji. bizim güneş ve termal zenginliğimiz, dışa bağlı olmadan, tarım ve çevreye zarar vermeden istifade edilir....
  Cevapla
 • Murat GÖNÜLTAŞ 7 yıl önce Şikayet Et
  O halde çok pahalı satılmalı.... Petrol ürünleri çok pahalı satılsın ki erkenden bitmesin...:))
  Cevapla
 • teoman oraloglu 7 yıl önce Şikayet Et
  iyi de,,,. o kadar vaktiniz yok ki bu dünyada. Bu bir nasihattir.
  Cevapla
 • Erdem Alphae 7 yıl önce Şikayet Et
  Inanmiyorum. 2000 Milenyum yilina girerken haber bultenleri bas bas bagiriyordu 2001 yilinda saat seklinde cep telefonlari olacak 2002 yilinda ucan arabalara binecez 2003 yilinda Marsa insan yollanacak... lise uzar gider.... :)
  Cevapla