Yüzyılın sözleşmesine imza attılar! Yüzde 25 zam

Çanakkale'nin Biga ilçesinde yer alan İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. bünyesinde çalışan metal işçileri toplu sözleşmede verilen yüzde 25 zammı konfeti patlatarak kutladı.

Yüzyılın sözleşmesine imza attılar! Yüzde 25 zam
Yüzyılın sözleşmesine imza attılar! Yüzde 25 zam
GİRİŞ 31.01.2018 14:13 GÜNCELLEME 31.01.2018 14:13
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türk Metal SendikasıGenel Başkanı Kavlak, “Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme gerçekten yüzyılın sözleşmesi oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak'ın toplu sözleşme müzakereleri sonrasında açıkladığı sosyal haklar ve kümülatif rakamlar toplamı sonucunda yüzde 26'yı aşan zam oranını duyan işçiler toplu sevinç gösterisinde bulundu. Biga 1 Nolu Sendika Başkanı Osman Akkurt vardiya çıkışında işçilere yaptığı açıklamada, "Saat başına ortalama 2 lira 64 kuruştan az zam alan olmayacak. Buda sosyal haklar ve AGİ toplamıyla beraber 791 lira yapıyor. Kurban bayramı yardımlarına yüzde 30 zam yapıldı. İşe ilk girecek olan arkadaşlarımızın saatlik ücreti 9 lira 30 kuruş olacak. Sözleşmenin yürürlüğe girmesiyle birlikte iş yerindeki bir fiil çalışan arkadaşlarımızın ortalama saat ücreti 10 lira 60 kuruşa yükseldi" dedi.

 

 

"YÜZYILIN SÖZLEŞMESİ OLDU"

Türk Metal Sendikasının, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendika olduğunu vurgulayan Kavlak, "Altı aylık enflasyonun 3,2 olduğu koşullarda, yüzde 24'ü aşan oranlarda zam aldık. Yani enflasyon üzerine yüzde 20,8 refah payı aldık. Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme gerçekten yüzyılın sözleşmesi oldu." değerlendirmesinde bulundu.

İş yerinde kutlama yapan işçiler Türk Metal Sendikası ve MESS yönetimindeki toplu sözleşme oranlarından memnuniyetlerini dile getirdi.

YORUMLAR 13
 • Sendikacılık 6 yıl önce Şikayet Et
  Sendikacılık işte budur Bir memur olarak işçi kardeşlerimin aldığı zammı kiskanmiyor aksine onlar adına seviniyorum Ancak memur sendikalarına örnek olmasını temenni ediyorum Sendika çalışanlarını kutluyorum
  Cevapla
 • Adiga81 6 yıl önce Şikayet Et
  Tersaneler milyonlarca dolar kazanıyor. Versinler işçinin hakkını. Her fabrika işçisine kârdan pay vermeli.
  Cevapla
 • Cengiz Y 6 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun.
  Cevapla
 • Baykara 6 yıl önce Şikayet Et
  Ali Yalcın biraz ders verseler çok iyi olur.
  Cevapla
 • duyrulur 6 yıl önce Şikayet Et
  diğer sendikalar utansın yüzde 4 zam alıyor toplu iş sözleşmesinden
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle