ABD'den flaş karar! Aralarında Türkiye de var

ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yedi ülkeden yapılan çelik ithalatına antidamping soruşturması başlattı.

ABD'den flaş karar! Aralarında Türkiye de var
ABD'den flaş karar! Aralarında Türkiye de var
GİRİŞ 26.10.2017 13:03 GÜNCELLEME 26.10.2017 17:34
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross yaptığı açıklamada, İtalya, Kore, Güney Afrika, İspanya,Ukrayna, İngiltere ve Türkiye´den yapılan çelik ithalatına, ABD´ye satışlarını gerçek değerin altında gerçekleştiren üretici ve ithalatçıları tespit etme amacıyla, soruşturma başlatıldığını duyurdu.

DHA'nın haberine göre, Trump Yönetimi için piyasa fiyatının değerini altında gerçekleştirilen satışların önemli olduğunu söyleyen Ross, "Ticaret Bakanlığı, herkesin eşit şartlarda ticaret yapabilmesi için, Amerikalı iş ve işçileri korumaya devam edecek" dedi.

Yapılan açıklamada, 2016 yılında ABD´ye 41.4 milyon dolar çelik ithalatı gerçekleştiren Türkiye için, "Soruşturmaların Türkiye ayağında, Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş.´nin ABD´ye çelik satışlarını 2.80 marjından, İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.´nin ise 8.01 marjından gerçekleştirdikleri Bakanlık tarafından tespit edildi. Türkiye´den ABD´ye yapılacak çelik satışlarında, diğer tüm üretici ve ithalatçılar için başlangıç damping oranları 5.41 olarak ayarlandı" denildi.

Bakan, ABD Gümrük ve Sınır Koruma birimine bahsi geçen yedi ülkeden yapılan çelik satışında her ülke için ayarlanan başlangıç damping oranları üzerinden tahsil etmesi bilgisinin verileceğini duyurdu.

ABD Ticaret Yasası´nın uygulanması Trump Yönetimi´nin odağında olmasının etkisiyle, ABD Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz yıl yürütülen 48 antidamping ve ek gümrük vergisi soruşturmasına göre yüzde 52 artışla 73 soruşturma yürüttü.

Bakanlık ayrıca, soruşturmaların nihai sonuçlarının 9 Ocak 2018 tarihinde açıklanmasının planladığını duyurdu.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
türk çeliği
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • muro 2 yıl önce Şikayet Et
  eee kala kala ticaret kaldı saldırabilecek bir cephe kalmadı e hadi hayırlısı
  Cevapla
 • serhat 2 yıl önce Şikayet Et
  iyide biz çelik ithal ediyoruz.ne ihracatı?
  Cevapla
 • Momedoglu 2 yıl önce Şikayet Et
  Slm adamlar cevap bekliyor he he yok yok.
  Cevapla
 • daha 2 yıl önce Şikayet Et
  dünya abd siz çok daha güzel olurdu.
  Cevapla
 • ahu 2 yıl önce Şikayet Et
  Eyvah eyvah...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle