Kıbrıs hareketli günler! Türkiye'nin gemisi...

Kıbrıs’ın güneyinde Fransız ve İtalyan şirketleri sondaj denemeleri yapıyor. Türkiye'nin ise B.Hayreddin Paşa gemisini 5 ve 6'ncı parsellere doğru alması gözleri bölgeye çevirdi.

Kıbrıs hareketli günler! Türkiye'nin gemisi...
Kıbrıs hareketli günler! Türkiye'nin gemisi...
GİRİŞ 18.07.2017 10:35 GÜNCELLEME 18.07.2017 11:06
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın Kıbrıs çevresindeki varlığı adada hareketliliği yeniden artırdı. Araştırma gemisinin, Türk savaş gemileri eşliğinde, adanın Güney Batısı'ndaki Baf açıklarından Güney'deki 5 ve 6'ncı parsellere doğru yol alması gözleri bölgeye çevirdi.

15 gün içinde tamamlanması beklenen sondaj denemeleri ve Türkiye'nin buna verdiği önem Yunan basınında bir numaralı gündem maddesi olurken Rum yönetiminin Atina'ya oranla daha serinkanlı olduğu yorumları yapılıyor.

'RUMLAR VE TÜRKLER YARARLANACAK'

Rum lider Nikos Anastasiades, TOTAL'e ait West Capella araştırma gemisinin Kıbrıs Adası ile Mısır arasındaki deniz sınırına tekabül eden 11'inci parselde yaptığı sondaj denemeleri için her türlü hukuki tedbirin alındığını ve panik yapacak herhangi bir olayın bulunmadığını açıkladı. Anastasiades'in ayrıca, Türkiye'nin "Kıbrıs Ada'sının etrafındaki hidrokarbon yataklarının Kıbrıs Türkleri'ne de ait olduğu" yolundaki endişeli görüşe de katıldığı belirtiliyor. Rum lider, bu konuda "Ada etrafında çıkarılacak doğalgaz ve petrolden elde edilecek gelirin 'milli bir fona' aktarılacağını ve Kıbrıs sorununun çözümü ile birlikte bu fondan Kıbrıs Rumları ve Türkler'in yararlanacağını" söyledi.

FRANSIZ SAVAŞ GEMİSİ BÖLGEDE
 
Öte yandan bir Fransız savaş gemisinin Kıbrıs Adası etrafında dolaşması ve Fransa Savunma Bakanı Florence Parly'in Rum Kesimi'ni ziyaret etmesi, hem Yunan hem de Rum basınında büyük ilgi gördü. Fransız TOTAL'in sondaj deneme faaliyetlerine eşlik ettiği belirtilen Fransız savaş gemisinin 11'inci parsel bölgesi ile Güney Kıbrıs limanları arasında dolaştığı belirtlirken, Fransız Savunma Bakanı Florence Perly'nin Rum lider Nikos Aanastasiades ile yaptığı görüşmesinin sondaj haklarıyla ilgili olduğu öne sürüldü.

Kaynak: Sabah

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ahmet 4 yıl önce Şikayet Et
    millet sonda yapıyor. biz siyasi olarak mesaj veriyoruz bizimde hakkımız var.. ama sondaya değil araştırma gemimizle suda palamut var mı ona bakıyoruz :)
    Cevapla
  • karakeçili 4 yıl önce Şikayet Et
    rumlar neden yararlanıyormuş ?? onlar önce döktükleri türk kanlarının hesabını versinler
    Cevapla