İkinci doğalgaz hamlesi için geri sayım

Trakya'da doğalgaz arama çalışmaları yürüten Valeura Enerji'nin Üst Yöneticisi Jim McFarland, ''İkinci arama çalışmasına da 2018'de başlamayı planlıyoruz." dedi.

İkinci doğalgaz hamlesi için geri sayım
İkinci doğalgaz hamlesi için geri sayım
GİRİŞ 17.07.2017 14:10 GÜNCELLEME 17.07.2017 15:34

Kanadalı Valeura Enerji'nin Üst Yöneticisi McFarland "(Tekirdağ) Norveçli Statoil ile yaptığımız doğalgaz arama çalışmalarının ilk aşamasının neredeyse tamamladık. Sonuçları bu yılın son çeyreğinde açıklayacağız. İkinci arama çalışmasını da 2018'de başlamayı planlıyoruz." dedi.
 
Trakya'da doğalgaz arama çalışmaları yürüten Kanadalı Valeura Enerji'nin Üst Yöneticisi Jim McFarland, Tekirdağ'da Norveçli Statoil ile yaptıkları doğalgaz arama çalışmalarının ilk aşamasının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Sonuçları bu yılın son çeyreğinde açıklayacağız. İkinci arama çalışmasına da 2018'de başlamayı planlıyoruz." dedi. 
 
'POTANSİYEL OLDUUNU DÜŞÜNÜYORUM'
 
Türkiye'de henüz keşfedilmemiş enerji kaynakları olduğuna inandıklarını ifade eden McFarland, bu alanda yapılacak çalışmaların cesaretlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Daha önce Karadeniz'in Türkiye sınırları dışında kalan kısmında başarılı sonuçlar elde edildiğine işaret eden McFarland, "Türk sularında da aynı potansiyelin olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de 7 yıldır çalışıyoruz ve hala kullanılmayan, keşfedilmesi gereken bir potansiyel olduğunu düşüyorum." dedi.

'KAYNAKLARIN KEŞFEDİLMEDİĞİNİ DÜŞÜNDÜK'
 
Trakya havzasında çalışmalarının devam edeceğini belirten McFarland, şunları kaydetti:
 
"Norveçli Statoil ile yaptığımız doğalgaz arama çalışmalarının ilk aşamasını neredeyse tamamladık. Sonuçları bu yılın son çeyreğinde açıklayacağız. İkinci arama çalışmasına da 2018'de başlamayı planlıyoruz. İlk araştırmanın sonucunun açıklanması için veriler üzerine detaylı çalışmalar yapıyoruz. Burada daha önce çok fazla derin sondaj yapılmadı. Bizi cesaretlendiren, bu bölgede derinlerde bulunduğunu düşündüğümüz doğalgaz. Şimdi 4 bin metrelik yeni sondaj için Statoil'le görüşüyoruz. Bu ikinci arama işlemini de 2018'de başlatmayı planlıyoruz. Bizim şirketimiz buraya nasıl geldiyse diğerlerini de buraya getirecek aktif çalışmalar yapılmalı. Çünkü biz her zaman Türkiye'de kaynakların keşfedilmediğini düşündük."
 
Trakya'da 21 bölgede arama lisansı bulunan Kanadalı şirket Valeura Enerji, daha önce bu bölgede üç ayrı kuyuda doğalgaz bulmuş ve üretime başlamıştı.
 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR