Mobilya sektöründe "fon" sevinci

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Güleç, sektörlerine yönelik verilen destekten dolayı hükümete teşekkür etti.

Mobilya sektöründe "fon" sevinci
Mobilya sektöründe "fon" sevinci
GİRİŞ 04.07.2017 12:35 GÜNCELLEME 04.07.2017 12:35

Mobilya sektöründe, KDV indiriminin süresinin eylül sonuna kadar uzatılmasının ardından orman işletmeleri tarafından ağaç ve orman ürünleri üzerinden şerefiye, karar pulu gibi isimler altında tahsil edilen bedellerin bir kısmının sıfırlanması bir kısmının da önemli ölçüde düşürülmesi yüzleri güldürdü.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi heyeti olarak Başbakan Binali Yıldırım'ı ziyaretlerinde, ağaç ve orman ürünleri üzerindeki fonların kaldırılacağı müjdesini aldıklarını söyledi. Güleç, "Tabi bunun altyapısının hazırlanması için Orman ve Maliye bakanlıklarının teknik çalışma yapması gerekiyordu. Bu teknik çalışmalar sonuçlandı ve düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı." diye konuştu.

Güleç, bu sayede maliyetlerinin azalacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Mobilya sektörünün ham maddesi ağaç ve orman ürünlerinde fonların kaldırılması, azaltılması maliyetleri azaltacağından bu hem üreticiye hem de tüketiciye katkı sağlayacak. Mobilya sektörünün zaten KDV indirimi var. KDV indirimi sağlanan ve fon yükü kaldırılan sektörümüz dinamik bir şekilde Türkiye'nin motoru olmaya devam edecek."

"Mobilya sektörüne verdikleri önem için müteşekkiriz"

"Mobilya sektörü temsilcileri olarak başta Başbakanımız Yıldırım olmak üzere, başbakan yardımcıları, maliye ve orman bakanlarımıza, özellikle de Ekonomi Bakanımıza teşekkür ederiz. 20 sektörü canlandıran mobilya sektörüne verdikleri önem için gerçekten müteşekkiriz." diyen Güleç, daha fazla istihdam ve ihracat için bütün meslektaşlarının gece gündüz çalıştığını kaydetti.

Güleç, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine bazı tavsiyeleri olduğunu belirterek, "Bize, 'Adım atılmamış bir ülke, tokalaşmadığınız iş adamı bırakmayacaksınız.' demişti. Biz de onun tavsiyelerini yerine getiriyoruz. Mobilya sektörünün ihracatını artırmaya devam ediyoruz. Sektör Türkiye'nin istihdamına da önemli katkı sağlamaya devam ediyor." dedi.

KAYNAK: AA