Çiğ süt için önemli karar

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, artık marketlerde de amablajlı bir şekilde çiğ süt satışı yapılabilecek.

Çiğ süt için önemli karar
Çiğ süt için önemli karar
GİRİŞ 27.04.2017 10:25 GÜNCELLEME 27.04.2017 10:27

Söz konusu düzenleme kapsamında çiğ sütün tüketiciye satışı, sağımdan itibaren 24 saat içerisinde yapılacak. Çiğ sütün son tüketim süresi ise ilk sağım saatinden itibaren 48 saat boyunca geçerli olacak. Onay belgesi almış işleme tesisleri, almış olduğu çiğ sütü yerel perakendecilere satabilecek.

ETİKETLER VE UYARILAR

Çiğ sütün tüketiciye satışı sırasında etiketi yok ise satış yapılamayacak. Satışa sunulan çiğ sütün etiketinde, ürünün adı (çiğ inek sütü ve benzeri). Üretici/işleme tesisi adı soyadı veya ticari unvanı, adresi ve hayvancılık işletme numarası. Sağım tarihi. Çiğ sütün son tüketim tarihi. En az 1 cm olacak şekilde 'çiğ süt', '24 saat içinde kullanılmalıdır' ve 'kullanmadan önce kaynatınız' ifadeleri bulunacak. Ayrıca '0°C ila 4°C’de buzdolabında saklayınız' bilgisinin yer alması zorunlu olacak.

Yayımlanan tebliğe göre, çiğ süt sadece otomatik satış makinelerinde tüketiciye sunulabilecek. Hazır ambalajlı çiğ süt için en az 1 litrelik ve tek kullanımlık ambalajlar kullanılacak. Çiğ süt, tüketiciye otomatik satış makinesi aracılığıyla tek kullanımlık ambalaj veya tüketici tarafından sağlanan kap içerisinde satılacak. Ayrıca makinelerin gıda ile temasa uygun olması ve 0 ile 4 derece arasında muhafaza sağlıyor olması gerekecek.

PEKİ ÇİĞ SÜT SATANLAR NE YAPACAK?

Çiğ süt satmak isteyen süt üreten hayvancılık işletmecisinin, öncelikle Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne başvurarak izin alması gerekiyor. Ayrıca çiğ süt analizlerinin hepsini yaptırmak ve en az 1 litrelik tek kullanımlık hazır ambalajları tüketiciye sağlamak zorunda olacak.

Habertürk

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR