Petrol üretimi için kritik adım!

Petrol sondajı için platform kiralama yöntemine giden TPAO, artık bu modelden vazgeçip sondaj platformu almaya hazırlanıyor.

Petrol üretimi için kritik adım!
Petrol üretimi için kritik adım!
GİRİŞ 28.03.2017 15:16 GÜNCELLEME 28.03.2017 15:19
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Türkiye; petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde önemli bir adım daha atıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın talimatı üzerine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), petrol ve doğalgaz aramasında gemi ile sismik sondajlı aramalar için platform kiralamaya son veriyor.
 
KİRALAMAYA GÜNDE 1 MİLYON DOLAR GİDİYOR
 
TPAO daha önce her sondaj için platform anlaşması yaparak faaliyetlerini sürdürüyordu. Kiralanan platformların devlete günlük maliyeti 1 milyon doları bulduğu belirtiliyor. Bu masraftan kurtulmak isteyen bakanlık, satın almayı planladığı platforma ile sondaj işini sahip olduğu platform ile yapmaya hazırlanıyor.

TPAO'ya ait Barbaros Sismik Gemisi'nin faaliyetleri Karadeniz ve Akdeniz'de devam ediyor. Bunun devamı olarak sondaj faaliyetlerine yönelik olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın daha önceki açıklamaları doğrultusunda TPAO, bu iki denizde sondaj platformu alımına yönelik hazırlıklara başladı.
 
BÜYÜKLÜĞE GÖRE FİYAT
 
Söz konusu platformlar; gemi şeklinde ya da zemine ayakları basılı olan modelleri kullanılıyor. Şu anda bunlardan hangisine karar verileceği önemli. Denizde sondaj platformunun maddi değerinin ciddi bir maliyeti olduğuna dikkat çekilirken, bu kapsamda bir sondaj platformunun maliyetinin 500 milyon dolardan 1,5 milyar dolara kadar çıktığı belirtiliyor. 

Yeni Şafak

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Meczup 3 yıl önce Şikayet Et
  Günlük 1 milyon dolar?! Maliyetini karşılasa ona yanmiyacam
  Cevapla
 • Yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
  Suriyelilere harcadığınız parayla 25 tane platform alınabiliyor ya da al bir tane 500 milyonluk platform 500 günlük kira eder... Satın aldığın bir evi 500 günlük kira karşılıyor mu basit bir mantıkla... Şimdiye kadar hangi akılla kiralamisiz aklım el vermiyor...
  Cevapla
 • mertcan 3 yıl önce Şikayet Et
  suriye suriyelilere harcanan para çanakkalede ödendi be gardaş hemde canlarıyla
  Cevapla
 • kaptan 3 yıl önce Şikayet Et
  iyi ya iste bir kez ödenir ama kendi malin olur ayrica devlette öyle cok makam arabasi varki devlet bu talandan biraz fedakarlik ederse lüpkslerinden taviz veririse o platformun parasi hayliyle misliyle kendiliginden cikar
  Cevapla
 • eturk 3 yıl önce Şikayet Et
  gunluk 1 milyon dolar kira mi. paraya bak biz surada 300 bin tl ye sirket kuracaz diye 100 defa dusunuyoruz . ulan dunya ne bossun be :)
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Yenimi aklınıza geldi 1 değil daha fazla satın alınmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle