Yeni yılda süte de zam yapıldı!

Ulusal Süt Konseyi, yeni yıldan itibaren üreticiden alınan süte litre başına 6 kuruş zam yapıldığını açıkladı.

Yeni yılda süte de zam yapıldı!
Yeni yılda süte de zam yapıldı!
GİRİŞ 27.12.2016 17:14 GÜNCELLEME 27.12.2016 17:14
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Balıkesir'in Manyas ilçesi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Karaman, yaptığı açıklamada, Ulusal Süt Konseyinin üreticiden alınan sütün fiyatını 6 kuruş artırarak, 1 lira 21 kuruşa çıkarttığını söyledi.

Yaklaşık 30 aydan beri sütün litre fiyatının 1 lira 15 kuruştan işlem gördüğünü aktaran Karaman, şöyle konuştu:

"Sütte litre başına 6 kuruşluk artış üreticiyi mutlu etmez. Sütün litresi ile yemin kilosu birbirine denk geliyor. Sanayi yemiyle süt sığırcılığı yapan bir kimse bu şartlarda bırakın kazanmayı, zarar eder, ancak yeminin büyük kısmını silaj olarak kendi tarlasından temin eden üreticiler bu işten ekmek yer. Bugün 10 kilo sütten bir kilo peynir elde ediliyor, maliyeti neredeyse 13 liraya gelir. Buna rağmen raflarda peynir fiyatları ortada. Süt sanayicisinin de üreticimiz gibi biraz daha fedakarlık yapmasını istiyoruz. Ulusal Süt Konseyinin yeni uygulamaya koyduğu fiyatlara, süt toplama ve soğutma bedelleri de dahil. Bu yüzden üreticinin eline net olarak litre bazında 1 lira 11 kuruş geçer."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
zam süt konseyi
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • köylü 3 yıl önce Şikayet Et
    Biz 7 kg süt ten 1 kg peyniri evde çıkarırken siz son teknoloji ve yağını alarak 10 kg dan nasıl alırsın bizde yedik. Aldığınız tereyağ raflarda 28 tl den satılıyor oda o sütten çıkıyor. Burada zarar ureticinin
    Cevapla
  • Bitlis li 3 yıl önce Şikayet Et
    Hiç şaşırmadım daha nelere gelecek.. iyice cilkini cikardilar
    Cevapla