Çileye son! Yüzde 80'i 20 saniyede...

EPDK Başkanı Yılmaz "Düzenlememiz çağrı merkezini arayacak vatandaşlarımızın en az yüzde 95`inin ulaşabilmesine imkan sağlayacak" dedi.

Çileye son! Yüzde 80'i 20 saniyede...
Çileye son! Yüzde 80'i 20 saniyede...
GİRİŞ 06.10.2016 15:42 GÜNCELLEME 06.10.2016 15:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

EPDK Başkanı Yılmaz "Düzenlememiz çağrı merkezini arayacak vatandaşlarımızın en az yüzde 95`inin ulaşabilmesine imkan sağlayacak. Ayrıca operatör sırasına giren vatandaşların da en az yüzde 80`inin 20 saniye içinde operatöre bağlanması zorunlu" dedi. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik tüketicilerine arıza bildirimi, şikayet ve itiraz gibi konularda hizmet sunacak çağrı merkezlerine vatandaşın ulaşamama gibi bir sorununun kesinlikle olmaması gerektiğini belirterek, "Düzenlememizle çağrı merkezini arayacak vatandaşlarımızın en az yüzde 95'inin ulaşabilmesine imkan sağlayacak hat yapısı oluşturma yükümlülüğü getirdik." dedi. 

Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in katılımıyla gerçekleştirilen Adana'daki Enerjisa'ya ait Toroslar ve Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (EDAŞ) Çağrı Merkezi'nin açılışında değerlendirmelerde bulundu.

Geçen hafta Denizli’de yapılan çağrı merkezi açılışının ardından bugün Adana'da aynı heyecanı yaşadıklarını dile getiren Yılmaz, kurum olarak çağrı merkezlerine yönelik hizmet kalitesi ve performans göstergelerinin belirlenmesini içeren düzenlemeleri hayata geçirdiklerini ifade etti.

Tüketici memnuniyetinin bu merkezlerden başlayarak aşama aşama tüm dağıtım hizmeti zincirine yayılmasını hedeflediklerinin altını çizen Yılmaz, "Düzenlememizi bu anlayışla yaptık ve çok önemli kriterler belirledik. Öncelikle vatandaşlarımızın çağrı merkezine ulaşamama gibi bir sorunu kesinlikle olmamalı. Düzenlememizle çağrı merkezini arayacak vatandaşlarımızın en az yüzde 95'inin ulaşabilmesine imkan sağlayacak hat yapısı oluşturma yükümlülüğü getirdik. diye konuştu.

'EN GEÇ 45 SANİYE İÇERİSİNDE BAĞLANMA ZORUNLULUĞU'

Tüketicinin bu merkezleri aradığında bir makineyle konuşmayı değil, karşılarında sorularına eksiksiz yanıt verebilecek bir muhatap görmek istediklerini vurgulayan Yılmaz, yaptıkları düzenlemelerle çağrı merkezlerini arayan abonelerin en geç 45 saniye içerisinde operatöre bağlanabilmesini ve bir insanla muhatap olmasını karara bağladıklarını söyledi.

Ana menü ve alt menüde işlemini tamamlayamayan tüketicilerin de iki dakika içinde doğrudan operatöre bağlanma imkanına sahip olabileceklerini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Operatör sırasına giren vatandaşlarımızın da en az yüzde 80'inin 20 saniye içinde operatöre bağlanmasını zorunlu hale getirdik. EPDK olarak çağrı merkezlerinin performanslarını da yakından takip edeceğiz. Çagrı merkezlerinin ilgili standartlara uygun biçimde işletildigi ve üretilen raporların doğruluğu bu konuda akredite kuruluşlar tarafından incelenecek. Hazırlanan raporlar her mart ayı sonuna kadar EPDK'ya sunulacak."

Düzenlemeler kapsamında belirlenen standartların üstüne çıkan şirketlerin de ödüllendirileceğini ifade eden Yılmaz, "Tabii bu standartları yakalayamayan, diğer deyişle vatandaşın derdine derman olmayan şirketlerin ise gelirleri düşebilecektir. Ben tüm çağrı merkezlerinin bu hassasiyetler doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceğine inanıyorum." şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Muammer çatal 3 yıl önce Şikayet Et
  sayin baskan bedasi uyarin artik nedir bu cezalar biktik artik eylemmi yapalim yapariz ha bizleri dikkaye alin lutfen
  Cevapla
 • Mizah 3 yıl önce Şikayet Et
  Çile bülbülüm çile şarkısı bizim için yazılmış. %50 dağıtım bedeli ödediğimiz elektrikte , arıza olduğunda muhatap bile bulamıyoruz. Hakkımızı kim koruyacak ? Devlet işletirken zaten hesap soramıyordun , hadi o devlet diyelim. Adamlar para kazanacak yine hesap soramayacaksın. Para ödeyerek rezillik çeken en talihsiz millet biziz herhalde.
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  geçin bu saniye işlerini 92 tl fatura 48.5tl kullanım buna bi çaren varmı yok tabikide akaryakıtta elektirikte indirim varmı yok ozaman boş işler bunlar gecin bunkari
  Cevapla