Patateste büyük fark!

Tarlada kilogramı 25 kuruştan satılan patatesin fiyatının pazara gelene kadar 6 kat zamlandığı belirtiliyor.

Patateste büyük fark!
Patateste büyük fark!
GİRİŞ 21.07.2016 12:40 GÜNCELLEME 21.07.2016 12:40

Tarlada kilogramı 25 kuruştan satılan patatesin fiyatı, tüketiciye ulaştırılması sürecinde 6 kat zamlanarak pazara geldiğinde 1,5 lirayı bulabiliyor.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, geniş tarım arazilerine sahip olan ve özellikle patates yetiştirilen Altınova Mahallesi'nde üreticiler, tarla ve tezgahtaki fiyat farkına tepki gösteriyor. Bin dönüm arazide patates ekiminin yapıldığı Altınova'da, birinci kalite ürünü kilogramı 25 kuruştan satan üreticiler, daha düşük kalitedeki ürünleri ise ya tarlada bırakıyor ya da kilogramı 10 kuruşa hayvan yemi olarak pazarlıyor.

Altınovalı patates üreticilerinden Mehmet Buz, AA muhabirine, bu sene ürünün iyisini topladıklarını, gerisini tarlada bıraktıklarını söyledi. Düşük fiyatlardan yakınan Buz, "Patatesin kilosu tarlada 25 kuruş. 50 kiloluk bir patates çuvalı 10-12 lira. Müşteri bulamıyoruz. En iyisini topluyoruz gerisi tarlada kalıyor. Tarlada kalan patatesleri verebilirsek hayvan yemi oluyor, veremezsek çöpe gidiyor. Bunları, 10 kuruşa hayvan yemi olarak veriyoruz." diye konuştu.

"Ürünün yüzde 80'i tarlada kalmış durumda"

Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay da bölgede patates ekimi yapılan arazilerde çiftçinin ürününün tarlada kaldığını belirtti. Çiftçilerin düşük seyreden fiyatlar yüzünden zor durumda olduğunu ifade eden Kıtay, şunları kaydetti:

"Fiyatların çok düşük olması sebebiyle çiftçimiz büyük maddi kayıp içinde. Bu konuda biz de çiftçimiz adına endişe duyuyoruz. Çünkü çiftçimiz bu ürünü ekerken bankalardan, tarım kredi kooperatiflerinden kredi kullanıyorlar. Şimdi çiftçimizin, üreticimizin önündeki en büyük sorun bu kredilerin ödemelerinin yapılması. Ürünün yüzde 80'i tarlada kalmış durumda. Bunun için büyük bir maddi kaybımız var patates üreticisi, çiftçimiz adına. Bundan endişe duymaktayız. Bu konuda bakanlığımızın bir yapılandırmaya gitmesi için biz oda olarak gerekli yerlere durumu bildirdik. İnşaallah, çiftçimiz bunu da en az kayıpla atlatır."

Kıtay, Altınova bölgesinde bin dönümün üzerinde patates ekimi yapıldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bölgemizde Altınova ovasında bu sene bin dönümün üzerinde patates ekimi var. Bunun 800 dönümündeki ürün tarlada kalmış vaziyette. Şu anda patatesin ortalama kilogram fiyatı 25 kuruş civarında. Bu epey bir sıkıntıya neden oluyor. Ürünün geri kalanı da hayvan yemi olarak değerlendirilmeye çalışılıyor, ama bu da bir çözüm değil. Bunun sökümü maliyet. Ovamızda çok büyük bir sıkıntı var patateste."

Altınova'daki tarım arazilerinin çok verimli olduğuna da belirten Kıtay, patatesten umduğunu bulamayan çiftçilerin, mısır ve yonca gibi alternatif ürünlere yönelebileceğini kaydetti.

YAZDIR