Dev projeye 3 milyarlık dış kaynak

TANAP'a 3 uluslararası kuruluşun sağlamayı planladığı toplam finansmanın yaz aylarından itibaren karara bağlanması bekleniyor.

Dev projeye 3 milyarlık dış kaynak
Dev projeye 3 milyarlık dış kaynak
GİRİŞ 27.04.2016 12:59 GÜNCELLEME 27.04.2016 14:22

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesine 3 önemli uluslararası kuruluşun sağlamayı planladığı toplam 3 milyar 120 milyon dolarlık proje finansmanının bu yaz aylarından itibaren karara bağlanması bekleniyor.

Türkiye'nin arz güvenliği açısından da kritik öneme sahip bulunan TANAP'a verilmesi planlanan 1 milyar doların onaylanması için Dünya Bankası yönetiminin, 7 Temmuz'da bir araya gelmesi planlanıyor.

Dünya Bankası yetkilileri, bankanın 11 Ocak 2016 tarihli "Birleşik Proje Bilgi Belgesi"ne işaret ederek, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) 1 milyar doları alabilmesi için öncelikle üst yönetimin onayının gerektiğini belirtti.

DESTEK SÖZÜ 3 MİLYARI AŞIYOR

Birleşik Proje Bilgi Belgesi'nde, Avrupa Yatırım Bankası'nın TANAP için 1 milyar 120 milyon dolar kaynak ayırdığı kaydediliyor. Belgede Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası'nın da proje için 1 milyar dolar verebileceği bilgisi yer alıyor. Söz konusu bu iki destek konusunda kesin takvim verilmezken, Dünya Bankası'nın kararı doğrultusunda yılın ikinci yarısında netlik kazanması öngörülüyor.

Dünya Bankası yetkilileri, bin 825 kilometrelik TANAP'ın, Azerbaycan'dan İtalya'ya kadar ulaşması planlanan 3 bin 500 kilometrelik Güney Gaz Koridoru için önemine dikkati çekerek, gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesinin bölgede enerji güvenliğini artırırken, sürdürülebilir büyümeyi de destekleyeceğini ifade etti.

TANAP'IN MALİYETİ

Güney Gaz Koridoru için tüm bölgede yaklaşık 45 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğu belirtilirken, TANAP'ın da maliyetinin 9,8 milyar dolar olarak hesaplandığı kaydedildi.

TANAP'ın Haziran 2018'de tamamlanması beklenirken, projenin ilk aşamada Azerbaycan'dan gelecek ve Gürcistan'dan geçecek toplam 16 milyar metreküplük gazın 6 milyar metrekübünü Türkiye iç pazarına ulaştırması, geriye kalan 10 milyar metreküplük doğalgazı da Türkiye-Yunanistan-Arnavutluk-İtalya rotasını izleyerek Avrupa piyasasına taşıması hedefleniyor.

Toplam kapasitesinin 2023'de 23 milyar metrekübe çıkması planlanan TANAP'ın, 2026'da da 31 milyar metreküp kapasiteye ulaşması öngörülüyor.