Avrupa'da 2 milyon istihdam sağlıyor

Türkiye'de 3. havalimanına itirazlar tam gaz sürerken AB'de havacılık sektörü doğrudan 2 milyon kişiye istihdam sağlıyor

Avrupa'da 2 milyon istihdam sağlıyor
Avrupa'da 2 milyon istihdam sağlıyor
GİRİŞ 01.10.2015 14:14 GÜNCELLEME 01.10.2015 14:14

Avrupa Komisyonu'nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc, Avrupa'nın sürdürülebilir bir havacılık sektörü için ortak strateji belirlemesi gerektiğini belirterek, "AB'de havacılık sektörü doğrudan 2 milyon kişiye istihdam sağlıyor" dedi.

Bulc, Brüksel'de havacılık sektöründe güvenlik konulu konferansta, havacılık sektörünün ortak hedeflerinin uçak kazalarının engellenmesi, yolcu ve uçuş ekiplerinin güvenliği ve uçakların güvenli bir ulaşım şekli olduğu konusunda kamunun bilgilendirilmesi olduğunu söyledi.

Havacılık sektörünün büyüme ve istihdama önemli katkıları olduğuna dikkati çeken Bulc, Avrupa Birliği'nde (AB) havacılık sektörünün doğrudan 2 milyon kişiye istihdam sağladığını vurguladı.

Bulc, Avrupa'da günlük 27 bin uçuş gerçekleştiğini, bu rakamın tüm dünyadaki uçuşların yüzde 26'sı olduğunu ifade etti.

Havacılık alanında Avrupa'nın tarihsel olarak öncü bir rol oynadığını dile getiren Bulc, "Avrupa'da havacılık politikalarının liberalleşmesi, son 20 yılda bu sektöre çok katkı sağladı. Uygun fiyatlı havacılık şirketleri sektörde liberalleşme olmasaydı ortaya çıkamazdı. Bu nedenle bugün çok sayıda yolcu uçarak seyahat edebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bulc, Avrupa'nın sürdürülebilir bir havacılık sektörü için ortak strateji belirlemesi gerektiğine işaret ederek, "Komisyon yıl sonuna kadar yeni havacılık stratejisini hayata geçirmeyi planlıyor. Bu yeni havacılık stratejisinde güvenlik en önemli unsur olmaya devam edecek" diye konuştu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL