Gıda fiyatlarına tavan fiyat geliyor

İGTOD Başkanı Karlı, " Arkadaşlarla görüşüyoruz. Fırsatçıların fiyat artışını önlemek için tüm ürünlerde tavan fiyatı oluşturacağız" dedi.

Gıda fiyatlarına tavan fiyat geliyor
Gıda fiyatlarına tavan fiyat geliyor
GİRİŞ 08.05.2015 15:57 GÜNCELLEME 08.05.2015 15:58
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, Ramazan öncesi patateste olduğu gibi gıda fiyatlarında ARTışı hedefleyen spekülatif söylentilerin çıkmaya başladığını belirterek, "Uzman arkadaşlarla görüşüyoruz. Fırsatçıların fiyat artışını önlemek için tüm ürünlerde tavan fiyatı oluşturacağız ve bunu da kamuoyu ile paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Karlı yaptığı açıklamada, bazı art niyetli kişilerin, her zaman olduğu gibi bu ramazan öncesi de gıda fiyatlarını artıracak söylentileri yaymaya başladığını aktardı. Son dönemde patatesin fiyatının 5 liraya kadar yükselmesini bu söylentilere örnek gösteren Karlı, aynı artışın diğer gıda ürünlerinde de oluşturulmaya çalışıldığını dile getirdi. Bu söylentilerin ardından oluşabilecek gıda fiyatlarındaki artışın vatandaşa olumsuz yansıyacağını anlatan Karlı, bunu boşa çıkarmaya çalışacaklarını vurguladı.

"Fiyatların çoğu gerçeği yansıtmıyor"

Bazı televizyon kanallarında spekülatif haberler yer aldığını aktaran Karlı, "Çok üzüntü verici. Fiyatların çoğu gerçeği yansıtmıyor. Fiyatlar abartılıyor. Toplumun kafasını karıştırıyorlar. Neredeyse gerçeğinin iki katı verilen rakamlar bile var. Bunlar çok can sıkıcı. Görülüyor ki, bu art niyetli kişiler, fiyatları yükseltmek için kolları sıvamış" diye konuştu.

"Kesinlikle zam düşünülmüyor"

İGTOD Başkanı Mustafa Karlı, üretimin bu sezon çok iyi olduğunu ve fiyatların makul seviyelerde seyrettiğini dile getirdi. Ramazanda gıda fiyatlarında mümkün mertebe zam düşünülmediğini ifade eden Karlı, muhtemel ufak tefek sıkıntıları da fiyatlara yansıtmamaya çalışacaklarını söyledi. Bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Karlı, "Fiyatları yükseltmeye yönelik çalışmalara karşı önlemlerimiz var. Esnafımızla bu konuda hazırlıklıyız. Ramazan yaklaşınca fırsatçılar maalesef devreye giriyor. Kendi mallarını abartarak, kumanyaları bahane ederek, artışa neden olmaya çalışıyorlar. Bunlara karşı temkinliyiz, hazırlıklıyız. Kimse şüphe etmesin. Her şey yolunda" ifadelerini kullandı. Karlı, fiyatların yükselmesi için hiçbir nedenin bulunmadığını anlatarak, somut adımlar atmaya hazırlandıklarını kaydetti.

"Tüm ürünlerde tavan fiyatı oluşturacağız"

Her branşta ayrı ayrı görevlendirilen uzmanların çalışmaya başladığını aktaran Karlı, "Fırsatçıların fiyat artışını önlemek için tüm ürünlerde tavan fiyatı oluşturacağız ve bunu kamuoyu ile paylaşacağız. En düşüğünden en lüksüne fiyatlar belli olacak. Bu fiyatın üzerinde satışa izin vermeyeceğiz. Böylece fiyatların artmasını engelleyeceğiz. Abartmaların önüne geçeceğiz" bilgisini verdi.

YORUMLAR 25
 • x-man 6 yıl önce Şikayet Et
  Bi zahmet .taban fiat tavan fiat olusturulsun tüketici de ureticide korunsun.fiat lari yukselrenlerden hesap sorulsun .hapis cezasi uygulansin.
  Cevapla
 • MİSAFİR 6 yıl önce Şikayet Et
  iyi güzel tavan fiyatı uygulayın tüketici uygun fiyatla yesin.bir de taban fiyat uygulayında çiftçi de zarar etmesin.birçok ürün fiyatı yerde geziyor.çiftçiyi korumazsan o zaman birçok ürünü, bırak yüksek fiyattan yemeyi bulamazsın bile....
  Cevapla
 • vay arkadaş 6 yıl önce Şikayet Et
  çok kolay bizim bilinen 2000 yıllık tarihimiz var baksınlar osmanlıya ne yapmış alıp uygulasınlar böyle durumlar için mutlaka osmanlıda çözüm yolu bulunmuştur.açıp okuyup uygulayacağız
  Cevapla
 • Hüseyin 6 yıl önce Şikayet Et
  kırmızı etin üreticiden çıkış fiyatı 22 tl 40 tl ye kadar aradaki kar marjını kim yiyor acaba?
  Cevapla
 • Sedat23 6 yıl önce Şikayet Et
  kırmızı et fiyatı almış başını gidiyor bir kilo normal kıyma 40 tl. Maliyetler yüksek diye insanlar kandırılıyor. Fiyatların yükselmesine neden herkes sessiz kalıyor
  Cevapla
 • Edep İyidir 6 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim bizim milli gelirimiz 10 000 dolarya bize komaz...Yersen...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle